Dobry dzień dla relacji polsko-niemieckich [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Markus Schreiber
Krzysztof [email protected]

Dobry dzień dla relacji polsko-niemieckich [zdjęcia, wideo]

Krzysztof [email protected]

Kanclerz Angela Merkel chwaliła relacje polsko-niemieckie po spotkaniu z premier Beatą Szydło w Berlinie. Są jednak punkty sporne.

- Konsultacje międzyrządowe odbywają się w czasach burzliwych - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej w Berlinie, w której udział brała także premier Beata Szydło. Szefowe rządów rozmawiały o współpracy Polski i Niemiec, referendum w Wielkiej Brytanii, działaniach NATO i kryzysie migracyjnym.

Pomimo powszechnej opinii o ochłodzeniu w ostatnich miesiącach stosunków polsko-niemieckich, Angela Merkel podkreślała dobrą współpracę pomiędzy rządami obu krajów. Powiedziała, że już w zeszłym tygodniu, kiedy do Berlina przyjechał prezydent Andrzej Duda, widać było duże zaangażowanie obu stron w poszukiwaniu wspólnych pól do działania.

Dodała, że pomiędzy Polską a Niemcami jest wiele punktów zaczepienia do współpracy. W środę w Berlinie przedstawiono wspólny podręcznik do nauczania historii. - Zapowiedziałam, że będę rozmawiać z premierami landów, jak zintensyfikować naukę języka polskiego. Bawaria już jest gotowa. Dobrze funkcjonuje to także w innych landach - powiedziała Merkel. Dodała, że w czasie konsultacji powstało wiele wspólnych projektów z zakresu transportu, kultury i oświaty. Kraje podpisały porozumienie w sprawie odbudowy szkół w Libanie. Merkel zapowiedziała także, że w przyszłości zostaną poruszone tematy m.in. żeglugi na Odrze oraz połączeń kolejowych pomiędzy krajami.

Kanclerz odniosła się także do słów niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera, który skrytykował ćwiczenia wojskowe NATO „Anakonda”, mówiąc, że jest to „wymachiwanie szabelką” w stronę Rosji. Merkel dyplomatycznie stwierdziła, że Niemcy widzą potrzebę wzmacniania wschodniej flanki.

Szefowa niemieckiego rządu przedstawiła swoje stanowisko w sprawie referendum w Wielkiej Brytanii. - Życzymy sobie, aby obywatele Wielkiej Brytanii pozostali w Unii Europejskiej - mówiła. Podobny pogląd podzielała polska premier Beata Szydło. - Zgodziłyśmy się, że uszanujemy każdą wolę narodu brytyjskiego, ale wierzymy głęboko, że Wielka Brytania pozostanie w Unii. Unia Europejska powinna nadal trwać i tworzyć jedność - powiedziała Szydło.

- Wierzę, że w przyszłym roku będziemy mogli powiedzieć, że zapisy polsko-niemieckiego traktatu, m.in. dotyczące Polonii, są praktycznie wypełnione - powiedziała premier Beata Szydło.

- Polska i Niemcy są ważnymi partnerami w kwestiach infrastruktury i gospodarki (…) Są, oczywiście, kwestie, które budzą kontrowersje, dotyczące chociażby bezpieczeństwa energetycznego, budowy gazociągu, ale te kwestie również wymagają wyjaśnień. Wierzę w to, że jest zrozumienie, żeby szukać wzajemnych płaszczyzn porozumienia - podkreśliła.Autor: Krzysztof Nowicki

Krzysztof [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.