Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Do liceum w Japonii. Pierwsza stypendystka z Polski

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Dorota Witt

Do liceum w Japonii. Pierwsza stypendystka z Polski

Dorota Witt

- Mogę robić w życiu cokolwiek. Byle było to związane z Japonią - mówi Weronika Nocny, licealista z Torunia, która wywalczyła trzyletnie stypendium w tym kraju. - Czy zgodzić się na wyjazd niespełna 17-letniej córki? - zastanawia się Magdalena Nocny.

To był planowany sukces?

Weronika Nocny: Można tak powiedzieć, bo marzenie o Japonii: o wyjedzie tam na dłużej, o nauce w tamtejszych szkołach, o poznawaniu tamtejszej kultury, znalezieniu przyjaciół stamtąd, jest ze mną, odkąd pamiętam. I odkąd pamiętam, robiłam wszystko, by to osiągnąć. Wyjazd na stypendium byłby wielką szansą, w jednej chwili wszystkie te marzenia mogłyby się spełnić. Ale jeszcze nie podjęłam decyzji, czy wyjadę.

Pewnie pomogą w tym rodzice...

Magdalena Nocny: Kiedy poznaliśmy wynik egzaminu i okazało się, że Weronika jest pierwszą Polką, która wywalczyła to stypendium, w rodzinie zapanowała euforia. Polały się łzy szczęścia. Dziś, kiedy emocje opadły, staramy się racjonalnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Musimy poznać warunki wyjazdu i - co ważniejsze - zastanowić się, jak będzie wyglądało życie Weroniki w Japonii i nasze tutaj, bez niej. To rewolucja dla całej rodziny. Musimy brać pod uwagę taki scenariusz, że - jeśli zdecyduje się na wyjazd dziś, jako niespełna 17-latka - prawdopodobnie będzie chciała w Japonii studiować, a potem tam szukać pracy. To trudne rozmowy i trudne decyzje. Miałaby wyjechać już w kwietniu i na miejscu przejść intensywny kurs językowy. Do domu mogłaby przyjechać dopiero na Boże Narodzenie. Dotąd rozstawaliśmy się najwyżej na trzy tygodnie.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.