Agata Pustułka

Dmuchniesz w specjalny ustnik, a on wykryje raka płuc

Wczesna diagnostyka nowotworów to podstawa skutecznego leczenia Fot. ARC Wczesna diagnostyka nowotworów to podstawa skutecznego leczenia
Agata Pustułka

Ważne odkrycie naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Diagnostycznym hitem może okazać się specjalny ustnik, zaprojektowany przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Ma on znaleźć zastosowanie w wykrywaniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym nowotworów.

Na nowotwory płuc, krtani i oskrzeli najczęściej umierają mężczyźni. Jednak także wśród kobiet znacząco wzrasta liczba zachorowań i zgonów. Rosnące znaczenie wczesnej diagnostyki nowotworów sprawia, że naukowcy poszukują nowych metod pozwalających na szybkie wykrycie zmian zwiastujących rozwój choroby.

- Dzięki ustnikowi możliwe będzie pobieranie fazy oddechowej wraz z materiałem tła, na podstawie których lekarze zdiagnozują takie schorzenia jak: nowotwory płuc, krtani czy też choroby oskrzeli. Wynalazek został objęty ochroną patentową - wyjaśnia twórca urządzenia, dr Andrzej Swinarew z Uniwersytetu Śląskiego.

Obecnie też są wykonywane nieinwazyjne testy polegające na analizie składu chemicznego wydychanego powietrza. Dzięki zastosowaniu badań z zakresu chemii analitycznej można zidentyfikować i określić zależność pomiędzy pewnymi rodzajami białek a występowaniem nowotworu płuc czy krtani. Stan zdrowia pacjenta jest określany na podstawie analizy markerów nowotworowych, które są pobierane za pomocą tzw. worków Tedlara. To do nich badana osoba wydmuchuje powietrze wraz z zawartymi w nim białkami.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.