Czy ubiór może wpływać na nasze samopoczucie?

Czytaj dalej
Fot. Natalia Mazurkiewicz
BEATA BUJANOWSKA, autorka bloga modowego MY WAY OF

Czy ubiór może wpływać na nasze samopoczucie?

BEATA BUJANOWSKA, autorka bloga modowego MY WAY OF

Ubrania, z pozoru tak banalny i mało znaczący temat, w szczególności pośród codziennych spraw i problemów, a jednak mający istotny wpływ na nasze życie. Jak się okazuje, wybrana stylizacja nie tylko pokazuje, jaki mamy gust, ale też określa nasze cechy, a nawet nastrój.

Zacznijmy od przysłowia: nie oceniaj książki po okładce. Wszyscy je znamy, ale wiemy też, na jak długo zapamiętujemy swoje pierwsze wrażenia. Czy tego chcemy, czy nie - widząc coś, mamy pewne skojarzenia. Na tej samej zasadzie inni ludzie odbierają nasz strój.

Na wybór stylizacji wpływają różne czynniki. Jeśli rozpoczniemy dzień w dobrym humorze oraz z pozytywnym nastawieniem, to być może chętniej wybierzemy wzorzystą sukienkę w mocnych kolorach. Jeżeli natomiast będziemy chcieli schować się przed całym światem, to jest duże prawdopodobieństwo, że zdecydujemy się za oversize’owy dres w szarym kolorze. Oczywiście nie można tego uznać za regułę. To jedynie przykład, jak nasz ubiór związany jest z samopoczuciem.

Dodać do tego powinnyśmy jeszcze poziom samoakceptacji i pewności siebie. Tylko co to tak naprawdę oznacza? Pewność siebie to po prostu stan, w którym czujemy się dobrze same ze sobą oraz potrafimy zaakceptować siebie, nawet z niedoskonałościami, które każda z nas posiada. Wydaje się to trudne, ale jest możliwe. Bardzo często pomocna okazuje się dobrze dobrana stylizacja.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA PODNIEŚĆ PEWNOŚĆ SIEBIE?

Nasz cel to wyeksponowanie tego, co w nas najlepsze i co najbardziej lubimy oraz zamaskowanie tych części ciała, których zaakceptować nie damy rady. Pierwsza zasada udanej stylizacji to dobre samopoczucie. Będę to podkreślać przy każdej możliwej okazji. Nawet najlepiej skrojona i najpiękniejsza sukienka w czerwonym kolorze nie pomoże, gdy kobieta lubi stonowane barwy i właśnie takie wybiera na co dzień. Warto przy tym wspomnieć o psychologii kolorów, które w ubiorze odgrywają niezwykle istotną rolę. Każdy z nich ma znaczenie i wpływa na nasze samopoczucie.

Do pozytywnych, kojarzących się z latem, należą pomarańcz i żółty – to one przywodzą na myśl optymizm i dobre nastawienie. Niebieski oraz granat – które często widzimy w biurach - uznane są za kolory biznesowe, sugerują pewność i wzbudzają zaufanie. Czerwony wyróżnia się spośród innych barw. Jest dynamiczny, atrakcyjny, uwodzicielski i przyciąga uwagę. Zielony kojarzy się z naturą, spokojem oraz świeżością. Ma właściwości relaksacyjne, pomaga nam się odprężyć.

Ważnym kolorem, szczególnie w modzie, jest także czarny, który oznacza elegancję oraz klasę. Pokazuje siłę i dominację, lecz przez niektórych ekspertów uważany jest za kolor, za którym chcemy się schować. Kolejnym klasykiem pozostaje biel – symbol czystości, otwartości oraz pokoju. W stylizacjach oznacza perfekcję i doskonałość.

Biały outfit jest niezwykle elegancki i dobrze odbierany. Wyobraźmy sobie damski biały garnitur - moim zdaniem to kwintesencja dobrego smaku.

O kolorach, a właściwie o ich znaczeniu można pisać wiele, jednak jakie ubrania mogą podnieść naszą samoocenę? Wszystko zależy od stylu, jaki preferujemy. Kobieta z duszą romantyczki wybierze długą suknię boho z koronkowymi wstawkami i to w niej będzie czuła się najlepiej. Do najbardziej kobiecych i ponadczasowych elementów garderoby zostały zaliczone idealnie dopasowane jeansy podkreślające sylwetkę oraz ramoneska, która wprowadza fajny charakter do każdego zestawu i sprawia, że czujemy się pewniej.

Spódniczka mini i zwierzęce printy często są wybierane przez kobiety, które są świadome swojej kobiecości i atutów lub chcą zwrócić na siebie uwagę. Warto jednak pamiętać, że te zasady nie są uniwersalne i nie zawsze się sprawdzają. Wszystko zależy od danej sytuacji, dlatego też tak ważne jest indywidualne podejście do tematu.

NASZ UBIÓR - NASZA WIZYTÓWKA

Praca nad własnym stylem i wizerunkiem jest ważna, ponieważ ubiór nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale także na to, jak obierają nas inni. Strój może pomóc, ale także utrudnić pewne sytuacje.

W pracy warto zwrócić uwagę na obowiązujący dress code – kiedy na ważne spotkanie wybierzemy klasykę oraz elegancję, z pewnością będziemy mogły liczyć na zupełnie inny odbiór niż w luźnej stylizacji.

Być może to właśnie szpilki pozwolą nam poczuć się pewniej i bardziej kobieco, dzięki czemu zabłyśniemy i zaprezentujemy się lepiej. Nie zapominajmy jednak nigdy o tym, by strój dopasować nie tylko do sytuacji, ale również do siebie.

Dobrego nastroju i wyborów zawsze w zgodzie ze sobą - tego nam właśnie życzę!

BEATA BUJANOWSKA, autorka bloga modowego MY WAY OF

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.