Aleksandra Suława

Czy doczekamy się swojego Hollywood pod Wawelem?

RFF ma udział w zyskach filmów z dotacją. „Kler” przyniósł ok. 1,4 mln zł Fot. Materiały prasowe RFF ma udział w zyskach filmów z dotacją. „Kler” przyniósł ok. 1,4 mln zł
Aleksandra Suława

Kino. Dzisiejsza premiera „Córki Trenera” to okazja do postawienia pytań o przyszłość Regionalnego Funduszu Filmowego, który od dekady wspiera kinematografię w Małopolsce

Dzisiaj krakowska publiczność po raz pierwszy zobaczy sportowo-obyczajowy dramat „Córka trenera”, w marcu familijną opowieść „Łowcy przygód. Stąd do Oblivio”, a jesienią oparty na prawdziwej historii obraz „Ikar. Historia Mietka Kosza”. Chociaż tematyka tych filmów jest skrajnie różna, w każdym z nich można dostrzec małopolskie plenery. Wszystkie zostały bowiem dofinansowane przez Regionalny Fundusz Filmowy: wspólne przedsięwzięcie miasta i województwa, które poprzez system dotacji ma wspierać kinematografię i przyciągać do Małopolski ciekawych twórców.

Fundusz z powodzeniem działa od dziesięciu lat. W tym czasie powstało ponad 30 dokumentów, animacji i fabuł, z których wiele odniosło frekwencyjny i artystyczny sukces. RFF w swoim portfolio ma produkcje takie jak: zdobywca Srebrnych Lwów w Gdyni „Pod Mocnym Aniołem”, debiutancka pełnometrażowa fabuła Marcina Koszałki „Czerwony pająk” czy uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury w Gdyni „Mała Matura 1947”.

W dalszej części artykułu dowiesz się:

  • Czemu Kraków i Małopolska są trakcyjne dla filmowców
  • Co to jest Regionalny Fundusz Filmowy i jakimi pieniędzmi dysponuje

 

 

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Suława

Reporterka Działu Kultury "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.