Szymon Spandowski

Czy do Ciechocinka wróci połączenie kolejowe? Stara się o to grupa mieszkańców i Urząd Marszałkowski

Tak toruńscy architekci wyobrażają sobie korytarz na ciechocińskim dworcu przebudowanym na hotel Fot. Autorskie Biuro Architektoniczne Abakus Tak toruńscy architekci wyobrażają sobie korytarz na ciechocińskim dworcu przebudowanym na hotel
Szymon Spandowski

Grupa mieszkańców Ciechocinka zabiega o przywrócenie połączenia kolejowego. O to samo zabiega także Urząd Marszałkowski

Członkowie Stowarzyszenia My Ciechocinek zorganizowali niedawno kampanię na rzecz reaktywacji połączenia kolejowego oraz rewitalizacji ciechocińskiego dworca. Linia z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka jest jedną z najstarszych w regionie. Została otwarta w sobotę, 29 czerwca 1867 roku.

„W zeszły piątek poświęcono, a nazajutrz otwarto i oddano na użytek publiczny kolej żelazną z Aleksandrowa do Ciechocinka nowo zbudowaną - donosiła „Gazeta Toruńska” w czwartek 4 lipca A. D. 1867. - Export soli, jako też korzystanie z leczących wód ciechocińskich ułatwiło się wielce, co przyzna każdy znający ciechocińskie piaski”.

Walcząc o te pamiątki przeszłości, Ciechocinek zabiega również o swoją przyszłość. Kuracjusze nie przyjeżdżają przecież pod tężnie, aby oddychać spalinami. Niestety, od końca 2011 roku, gdy wszedł w życie przepis, który ciężar utrzymania linii biegnących na terenie jednego powiatu przerzucił na barki starostów, do Ciechocinka można się dostać w zasadzie wyłącznie samochodem. Latem 2014 roku połączenie kolejowe reaktywowała co prawda Arriva, jednak okazało się ono bardzo sezonowe.

Na ponowne otwarcie linii nadzieję ma także Urząd Marszałkowski. Tory z Aleksandrowa do Ciechocinka znalazły się na szlaku marszałkowskiej kolei turystycznej, zaś dworzec - na liście obiektów do zrewitalizowania. Na zlecenie urzędu powstała nawet wstępna koncepcja tej rewitalizacji.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.