Czas przed świętami i sylwestrem to szansa na dodatkowy zarobek, nie tylko w roli Gwiazdora

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Pieczyńska

Czas przed świętami i sylwestrem to szansa na dodatkowy zarobek, nie tylko w roli Gwiazdora

Małgorzata Pieczyńska

Praca kasjerki, kelnera, hostessy, kuriera - to niektóre zajęcia, będące okazją do dodatkowego zarobku przed świętami Bożego Narodzenia i sylwestrem. Sprawdziliśmy, gdzie w tym czasie bydgoszczanie mogą sobie dorobić parę groszy.

Zakupy, prezenty - przed świętami domowe budżety mieszkańców topnieją w szybkim tempie. Niektórzy szukają więc szansy, by sobie dorobić. Ofert w tym roku nie brakowało.

- Dla nas święta zaczęły się w połowie listopada - mówi Eliza Nowak, menedżer biura Randstad Bydgoszcz, które specjalizuje się w usługach doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. - Wśród ofert mieliśmy np. propozycje pracy przy sprzedaży i wykładaniu towarów. Stawki od 20 zł w górę za godzinę. Osób do pracy w okresie przedświątecznym poszukują głównie perfumerie, drogerie, sklepy z zabawkami w galeriach handlowych.

W większości to studenci

Jak się okazuje, chętnych, by dorobić sobie, jest sporo.

- W 65 procentach to studenci - mówi Eliza Nowak. - Pozostali to zazwyczaj osoby gdzieś już pracujące lub bezrobotne. Zdarzają się też matki samotnie wychowujące dzieci. Zgłaszają się nie tylko obywatele Polski, ale też Ukraińcy. Jednak w ich przypadku zatrudnienie na krótszy czas nie jest łatwe, bo muszą mieć zaświadczenie z urzędu.

Szanse na zarobek w tym czasie mają też osoby zatrudnione przy organizacji różnych zabaw w centrach handlowych. Tu za godzinę można zarobić od 25 zł w górę. Podobnie jest w przypadku Gwiazdora. Oczywiście, na więcej mogą liczyć ci którzy cały dzień pracują, np. w galerii handlowej, niż Gwiazdor, który tylko roznosi prezenty. Gwiazdora można też zamówić do domu. To wydatek od 150 do 300 zł. Cena zależy np. od terminu wizyty. W Wigilię na pewno zapłacimy drożej. W tej kwocie uwzględniony jest też dojazd Gwiazdora pod wskazany adres.

W grudniu praca jest też dla hostess, które np. rozdają opłatki, próbki kosmetyków czy ulotki, by zachęcić do wejścia do sklepów.

W Młodzieżowym Biurze Pracy w Bydgoszczy ofert na przedświąteczne weekendy czy popołudnia było kilkadziesiąt, ale... się rozeszły.

- Chodziło głównie o wykładanie towarów, pakowanie prezentów, zapraszanie klientów do sklepów - mówi Małgorzata Tokarska, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP. - Potrzebowaliśmy też np. hostess na spotkania opłatkowe. Takie osoby mogą zarobić od 15 zł brutto w górę. W pierwszej kolejności z ofert mogły skorzystać osoby będące pod opieką OHP, potem osoby z zewnątrz.

Kelnerzy mile widziani

Czas świąteczno-sylwestrowy to też okres wzmożonej pracy w bydgoskich restauracjach. Część z nich szuka pracowników „doraźnie” na własną rękę, inni dają ogłoszenia. Na portalu OLX znaleźliśmy np. oferty dotyczące pracy na zmywaku. Inna z restauracji w centrum Bydgoszczy szuka natomiast kogoś do sprzątania lokalu.

Nie tylko przed świętami, ale też pod koniec roku można zarobić. Kelnera lub kelnerki do obsługi imprezy sylwestrowej potrzebuje np. klub i restauracja w Bydgoszczy. W ofercie czytamy, m.in., że wymagane jest doświadczenie przy obsłudze imprezy okolicznościowych (minimum rok). Z kolei jedna z agencji pośrednictwa pracy szuka osób zainteresowanych 3-4 stycznia pracą przy inwentaryzacji w godzinach nocnych. Tu stawka wynosi 17 zł netto za godzinę.

Przed świętami niektórzy studenci dorabiają sobie też np. jako kurierzy lub najmują się do sprzątania mieszkań i domów. W tym ostatnim przypadku można zarobić 20 zł netto za godzinę.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.