Czas przed świętami i sylwestrem to szansa na dodatkowy zarobek, nie tylko w roli Gwiazdora

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Pieczyńska

Czas przed świętami i sylwestrem to szansa na dodatkowy zarobek, nie tylko w roli Gwiazdora

Małgorzata Pieczyńska

Praca kasjerki, kelnera, hostessy, kuriera - to niektóre zajęcia, będące okazją do dodatkowego zarobku przed świętami Bożego Narodzenia i sylwestrem. Sprawdziliśmy, gdzie w tym czasie bydgoszczanie mogą sobie dorobić parę groszy.

Zakupy, prezenty - przed świętami domowe budżety mieszkańców topnieją w szybkim tempie. Niektórzy szukają więc szansy, by sobie dorobić. Ofert w tym roku nie brakowało.

- Dla nas święta zaczęły się w połowie listopada - mówi Eliza Nowak, menedżer biura Randstad Bydgoszcz, które specjalizuje się w usługach doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. - Wśród ofert mieliśmy np. propozycje pracy przy sprzedaży i wykładaniu towarów. Stawki od 20 zł w górę za godzinę. Osób do pracy w okresie przedświątecznym poszukują głównie perfumerie, drogerie, sklepy z zabawkami w galeriach handlowych.

W większości to studenci

Jak się okazuje, chętnych, by dorobić sobie, jest sporo.

- W 65 procentach to studenci - mówi Eliza Nowak. - Pozostali to zazwyczaj osoby gdzieś już pracujące lub bezrobotne. Zdarzają się też matki samotnie wychowujące dzieci. Zgłaszają się nie tylko obywatele Polski, ale też Ukraińcy. Jednak w ich przypadku zatrudnienie na krótszy czas nie jest łatwe, bo muszą mieć zaświadczenie z urzędu.

Szanse na zarobek w tym czasie mają też osoby zatrudnione przy organizacji różnych zabaw w centrach handlowych. Tu za godzinę można zarobić od 25 zł w górę. Podobnie jest w przypadku Gwiazdora. Oczywiście, na więcej mogą liczyć ci którzy cały dzień pracują, np. w galerii handlowej, niż Gwiazdor, który tylko roznosi prezenty. Gwiazdora można też zamówić do domu. To wydatek od 150 do 300 zł. Cena zależy np. od terminu wizyty. W Wigilię na pewno zapłacimy drożej. W tej kwocie uwzględniony jest też dojazd Gwiazdora pod wskazany adres.

W grudniu praca jest też dla hostess, które np. rozdają opłatki, próbki kosmetyków czy ulotki, by zachęcić do wejścia do sklepów.

W Młodzieżowym Biurze Pracy w Bydgoszczy ofert na przedświąteczne weekendy czy popołudnia było kilkadziesiąt, ale... się rozeszły.

- Chodziło głównie o wykładanie towarów, pakowanie prezentów, zapraszanie klientów do sklepów - mówi Małgorzata Tokarska, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP. - Potrzebowaliśmy też np. hostess na spotkania opłatkowe. Takie osoby mogą zarobić od 15 zł brutto w górę. W pierwszej kolejności z ofert mogły skorzystać osoby będące pod opieką OHP, potem osoby z zewnątrz.

Kelnerzy mile widziani

Czas świąteczno-sylwestrowy to też okres wzmożonej pracy w bydgoskich restauracjach. Część z nich szuka pracowników „doraźnie” na własną rękę, inni dają ogłoszenia. Na portalu OLX znaleźliśmy np. oferty dotyczące pracy na zmywaku. Inna z restauracji w centrum Bydgoszczy szuka natomiast kogoś do sprzątania lokalu.

Nie tylko przed świętami, ale też pod koniec roku można zarobić. Kelnera lub kelnerki do obsługi imprezy sylwestrowej potrzebuje np. klub i restauracja w Bydgoszczy. W ofercie czytamy, m.in., że wymagane jest doświadczenie przy obsłudze imprezy okolicznościowych (minimum rok). Z kolei jedna z agencji pośrednictwa pracy szuka osób zainteresowanych 3-4 stycznia pracą przy inwentaryzacji w godzinach nocnych. Tu stawka wynosi 17 zł netto za godzinę.

Przed świętami niektórzy studenci dorabiają sobie też np. jako kurierzy lub najmują się do sprzątania mieszkań i domów. W tym ostatnim przypadku można zarobić 20 zł netto za godzinę.

Małgorzata Pieczyńska

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.