Justyna Tota

Co nam zagrają na bydgoskiej scenie kulturalnej w roku 2019?

Praca z Pawłem Łysakiem nad pierwszą przyszłoroczną premierą Teatru Polskiego. „Trump i pole kukurydzy” rozpoczęta. Bilety są już w sprzedaży Fot. nadesłane/materiał TPB Praca z Pawłem Łysakiem nad pierwszą przyszłoroczną premierą Teatru Polskiego. „Trump i pole kukurydzy” rozpoczęta. Bilety są już w sprzedaży
Justyna Tota

Premiery instrumentów, płyt, sztuk teatralnych i operowych (nie tylko na scenie), wielkie powroty, nowości i znane cykle. „Straszny dwór” w Operze Nova, „Requiem” bydgoszczanina w filharmonii, „Trump i pole kukurydzy” w Teatrze Polskim czy Szlak TeH2O, który się rozrośnie nie tylko w atrakcje… Taki będzie rok 2019 w bydgoskiej kulturze.

W tym roku 20 stycznia byliśmy świadkami prezentacji odrestaurowanego fortepianu Zygmunta Noskowskiego, w roku 2019 tego samego dnia o godz. 17.00 w Pałacu Starym w Ostromecku usłyszymy wyjątkowe brzmienie fortepianu skrzydłowego Johanna Friedricha Marty’ego. To już drugi przywrócony do koncertowego życia zabytek z kolekcji fortepianów Andrzeja Szwalbego.

- Na świecie jest tylko kilka egzemplarzy fortepianu Marty’ego, który mamy w naszej kolekcji. To instrument z początku XIX w. (najstarszy z kolekcji Szwalbego!), wyposażony w dwa dodatkowe rejestry: fagotowy i janczarski. Jego brzmienie określiłby jako klawesynowe. Do premierowego koncertu na Martym udało nam się zaprosić znakomitą polską pianistkę Marię Gabryś, specjalizującą się w grze na historycznych instrumentach - mówi „Expressowi” Andrzej Gawroński, kurator Pracowni Pałacowej w Ostromecku MCK.

Z fortepianami jak nowe premiery płyt

Prezentacji odrestaurowanego fortepianu Marty’ego towarzyszyć będzie premiera trzeciej już płyty, nagranej z akompaniamentem fortepianu Noskowskiego. - Nagrania dokonała profesor Barbara Marcinkowska. 40-minutowy materiały na płytę to przeboje muzyki klasycznej - są to utwory począwszy od Szuberta, kończąc na Noskowskim. Zaraz po Nowym Roku płyta będzie tłoczona - dodaje Andrzej Gawroński i zdradza nam, że w 2019 roku - z okazji 110. rocznicy śmierci Zygmunta Noskowskiego - nagrana zostanie także czwarta płyta, będąca jednocześnie pierwszą taką z muzyką kameralną Noskowskiego, graną oczywiście na fortepianie tegoż kompozytora, na cztery ręce, przez pianistki zawodowo związane z Bydgoszczą: Joannę Derendę-Łukasik i Marzenę Buchwald.

przeczytaj, co przygotowały bydgoskie placówki kulturalne na sezon 2019

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Justyna Tota

Z lokalnymi mediami współpracuję od kilkunastu lat. Od samego początku w redakcji „Expressu Bydgoskiego” miałam możliwość rozwijać się dwutorowo – jako reporter i jako edytor, co jest zgodne z moim wykształceniem. Pierwsze szlify przydały mi się w prowadzeniu bezpłatnego tygodnika informacyjnego „7 Dni Bydgoszcz”, wydawanego przez Express Media w latach 2008-2009. W ostatnich latach skupiam się głównie na wydarzeniach kulturalnych. Bez względu jednak na to, w jakiej dziedzinie przychodzi podejmować mi temat, to człowiek jest zawsze w centrum uwagi.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.