Norbert Ziętal

Co dalej z Zespołem Pałacowo - Parkowym w Przeworsku. Powiat chciał je przekazać miastu, w międzyczasie pojawili się spadkobiercy

Pismo kancelarii prawnej informujące o roszczeniach spadkobierców pałacu w Przeworsku było zaskoczeniem. Fot. Merlin/wikipedia.org.pl Pismo kancelarii prawnej informujące o roszczeniach spadkobierców pałacu w Przeworsku było zaskoczeniem.
Norbert Ziętal

Powiat przeworski chciał przekazać miastu Przeworsk Zespół Pałacowy-Parkowy w tym mieście. Pozytywną uchwałę w tej sprawie 28 października podjęła Rada Powiatu Przeworskiego. Dzień później tak samo miała postąpić Rada Miejska w Przeworsku. Jednak punkt w tej sprawie zdjęto z obrad.

Dodatkowo w ostatnich dniach okazało się, że powiat przeworski otrzymał dokumenty z kancelarii adwokackiej we Wrocławiu, wzywające do zaprzestania jakichkolwiek prac w pałacu, w związku z roszczeniami spadkobierców.

O zdjęciu punktu o uchwale w sprawie przejęcia „samorządowej instytucji kultury Zespołu Pałacowo-Parkowego” podczas ostatniej sesji przeworskiej rady miejskiej wnioskował burmistrz Przeworska Leszek Kisiel.

- Po negocjacjach, które trwały kilka miesięcy, udało się nam ustalić kwoty dopłaty do przejęcia i prowadzenia muzeum i było dla mnie oczywistym, że przejmujemy od powiatu cały zespół pałacowo-parkowy. Dwa tygodnie temu padły sugestie, że niektóre działki będą wyłączone z tego przejęcia. Dzisiaj starosta w rozmowie potwierdził mi, że z tego przejęcia będą wyłączone działki tzw. domku ogrodnika i dawnych ogrodów. Bez tych nieruchomości nie da się prowadzić w sposób racjonalny polityki zagospodarowania tego terenu - podczas sesji mówił burmistrz Kisiel.

Radni miejscy zgodzili się z propozycją burmistrza o zdjęcie tego punktu.

Starosta przeworski Bogusław Urban wydał w tej sprawie pisemne oświadczenie.

Negocjacje w sprawie przejęcia muzeum przez miasto Przeworsk od powiatu przeworskiego toczyły się od lutego 2019 r. Wówczas oba samorządy podjęły tzw. uchwały zamiarowe. Chodziło o to, że miasto ma większe możliwości zdobywania z różnych programów, w tym unijnych, dofinansowania koniecznych remontów i inwestycji. Wartość przekazywanego majątku oszacowano na 3 mln złotych.

Powiat zobowiązał się do pomocy finansowej miastu w bieżącym utrzymaniu muzeum, w wysokości 3,6 mln złotych, przekazywanej w latach 2020-2025.

- Przedmiot negocjacji od samego początku był jasno określony. Była mowa o przekazaniu do prowadzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy wraz z majątkiem stanowiącym własność tej instytucji oraz ze wszystkimi prawami i umowami, które zostały zawarte przez muzeum

— twierdzi starosta Urban.

Dalej dodaje: W uzasadnieniu burmistrz poinformował, że starosta usunął z przekazania dwie działki, tzw. dom ogrodnika i teren dawnych ogrodów, co jest dla mnie niezrozumiałe. Wspomniane działki stanowią własność powiatu przeworskiego i nie wchodziły w skład majątku muzeum.

Na razie nie wiadomo, jaki będzie dalszy ciąg tej sprawy. Tymczasem do przeworskiego starostwa trafiły dokumenty z kancelarii prawnej we Wrocławiu. Jest to wezwanie do zaprzestania jakichkolwiek prac w obiekcie, w związku z roszczeniami spadkobierców. W piśmie wymienionych jest 37 osób.

Pałac w Przeworsku wybudowany ok. 1807 r. został z inicjatywy księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Po II wojnie światowej pałac i pozostałe budowle zespołu pełniły różne funkcje. Były siedzibami urzędów, instytucji publicznych. W 1974 r. utworzono muzeum państwowe pod nazwą Muzeum – Pałac Lubomirskich.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.