Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności będzie remontowany jeszcze w tym roku

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Dorota Witt

Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności będzie remontowany jeszcze w tym roku

Dorota Witt

O złym stanie Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy zaalarmowali nas jeszcze w kwietniu mieszkańcy Wzgórza Wolności: na grobach leżą butelki i puszki po alkoholu, mogiły są zaniedbane, a cokół, na którym ustawiony jest krzyż wznoszący się na ołtarzu polowym, jest odrapany. Potrzebny jest remont - do takiego wniosku doszedł też wojewoda kujawsko-pomorski, odpowiedzialny za nekropolię.

Od marca 2019 roku ratusz się tym cmentarzem nie zajmuje (jak i całą resztą grobownictwa wojennego, które jest w gestii wojewody). Mieszkańcy Wzgórza Wolności alarmują, że ważna dla miasta nekropolia jest zaniedbana i regularnie zaśmiecana.

- Stan nekropolii jest systematycznie kontrolowany. W przeszłości rzeczywiście zdarzało się, że podczas kontroli stwierdzano, iż pozostawiono śmieci, w tym puste butelki itp. Dlatego też w roku ubiegłym wystosowano prośbę do Straży Miejskiej o objęcie patrolami terenu nekropolii - mówi Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Będzie remont cmentarza na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy

W kwietniu na cmentarzu na Wzgórzu Wolności zostały przeprowadzone kompleksowe prace porządkowe, które będą realizowane systematycznie także w kolejnych miesiącach. - Dotyczy to wszystkich grobów, mogił, kwater i cmentarzy wojennych na terenie Bydgoszczy - podkreśla Adrian Mól.
 
Jeszcze w tym roku ruszą prace remontowe. Renowacji zostanie poddany, m.in., ołtarz na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. 

- W kwietniu na cmentarzu na Wzgórzu Wolności zostały przeprowadzone kompleksowe prace porządkowe, które będą realizowane systematycznie także w kolejnych
Tomasz Czachorowski Jeszcze w tym roku ruszą prace remontowe. Renowacji zostanie poddany, m.in., ołtarz na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

Bydgoski ratusz nie zajmuje się cmentarzami wojennymi

Przypomnijmy: ustawa o grobach i cmentarzach wojennych wskazuje wprost, że groby i cmentarze wojenne pozostają pod opieką państwa. Koszty budowy i utrzymywania, w tym remontów, grobów i cmentarzy wojennych są ponoszone ze środków budżetu państwa. Ale dalej mowa jest o tym, że: wojewoda może, w drodze porozumienia, powierzyć jednostce samorządu terytorialnego obowiązek utrzymania grobów i cmentarzy wojennych, z jednoczesnym przekazaniem odpowiednich funduszy, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego nie przejmie tego obowiązku bezpłatnie.

- Przyznawana przez wojewodę kujawsko-pomorskiego corocznie dotacja nie pozwała na zachowanie nawet minimalnych standardów utrzymania czystości tych obiektów (...). W związku z powyższym niemożliwe było podpisanie z wojewodą kujawsko-pomorskim porozumienia w sprawie powierzenia zadań dotyczących utrzymania grobów i cmentarzy wojennych na rok 2019 jak również na 2020 rok na zaproponowanych warunkach finansowych - tłumaczyła nam kilka tygodni temu Marta Stachowiak.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.