Chińczycy uregulują Wisłę?

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Krzysztof Błażejewski

Chińczycy uregulują Wisłę?

Krzysztof Błażejewski

W piątek w Bydgoszczy podczas posiedzenia Kujawsko-Pomorskiej Rady Dialogu Społecznego mówiono przede wszystkim o rozpoczynających się pracach nad regulacją dolnego odcinka Wisły.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Jerzy Materna zapewnia, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, najpóźniej w 2019 roku zostanie „wbita pierwsza łopata” w grunt w Siarzewie pod Ciechocin-kiem, gdzie powstać ma drugi po Włocławku stopień wodny na Wiśle. Potem ma przyjść czas na kolejne tamy wznoszone razem z elektrownią dającą zieloną energię, w sumie będzie ich dziewięć, tworzących kaskadę dolnej Wisły. Z czyich pieniędzy powstać mają zapory, Jerzy Materna nie chciał jeszcze ujawnić.

Kto za to zapłaci?

Wiadomo, że tama w Siarze-wie współfinansowana będzie przez firmę Energa Invest. Kto będzie drugim inwestorem? Wiceminister Materna wspominał o Polskim Funduszu Rozwoju, jednak negocjacje w tej sprawie musiały nagle ruszyć do przodu, bowiem przedstawiciele Energi Invest do Bydgoszczy nie dojechali, tłumacząc, że właśnie dochodzi do zasadniczych zmian w kwestii finansowania budowy. Można się tylko domyślać, że znalazł się nowy partner. Czy mogą być to inwestorzy z... Chin? To zupełnie realne, zważywszy, iż będą oni budować (sprawa jest już przesądzona) wielkie centrum logistyczne na Europę Wschodnią w Brześciu nad Bugiem, na terenie Białorusi, przy granicy z Polską. Toczą się już rozmowy w sprawie połączenia Bugu z Wisłą, jednak w tym celu należałoby przekopać nowy kanał, wchodzący do Wisły w okolicach Puław.

Kaskada po chińsku?

Być może Chińczycy zechcą zainwestować w kaskadę dolnej Wisły, bowiem w Gdańsku ma powstać centralny dla naszego regionu Europy port bałtycki, który dysponowałby także drogą rzeczną - Wisłą. A przy tego typu inwestycjach Chińczycy już teraz zaczynają się kręcić, widząc w tym ogromne pieniądze do wyjęcia w przyszłości.

W przypadku inwestorów chińskich potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Prowadzimy takie rozmowy.

W Ministerstwie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej trwają także prace nad użeglowieniem Odry i połączeniem jej z Wisłą poprzez Noteć oraz Kanał Bydgoski. Jednak rewitalizacja tej drogi może okazać się kłopotliwa. W tym przypadku może pojawić się opcja budowy nowego przekopu łączącego Noteć z Wisłą z pominięciem Bydgoszczy, bo wchodzącego do Wisły w okolicach Włocławka. Jednak nawet takie rozwiązanie nie odsuwałoby naszego miasta na bok, bowiem praktycznie przesądzona jest lokalizacja portu przeładunkowego w Solcu Kuj., wykorzystującego infrastrukturę Bydgoszczy.

Na ten sam temat

dr hab. Zygmunt Babiński
Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW

Jeśli nie przystąpimy do działania natychmiast, Kujawy, które od lat potrzebują wody, znajdą się naprawdę w opłakanym stanie. Zapewnić im wodę może tylko Wisła dzięki jej regulacji.

Nie ma drugiej takiej wielkiej rzeki w Europie znajdującej się w podobnym stanie jak Wisła. Szerokie łachy, podmywane i osuwające się brzegi może i miłe są dla oka, ale nie tu i teraz. Wiele państw, zwłaszcza zachodniej Europy, potencjał takich rzek wykorzystuje w zupełnie inny sposób, regulując je. Służą one wówczas m.in. jako źródło zaopatrzenia w wodę, jako miejsce dla turystyki wodnej i rekreacji, a zbiorniki zapobiegają stratom ponoszonym podczas powodzi.

W Polsce większa powódź zdarza się średnio raz na dziesięć lat. Ostatnia, w 2010 roku, przyniosła straty rzędu 12, a może i więcej miliardów złotych. Budowa jednego stopnia wodnego na Wiśle to koszt mniej więcej 3,5 mld zł. Oznacza to, że średnio każdego roku ponosimy straty takie jak koszt jednej zapory. Czy Polskę na takie straty stać? Ujarzmienie największej polskiej rzeki w dolnym jej biegu może dać sporo czystej energii, a ponadto pracę dla 20 tys. ludzi. To przecież nie jest bez znaczenia.

Przeciągający się brak decyzji o budowie dalszych zapór na Wiśle doprowadziłby do dalszej degradacji Doliny Dolnej Wisły. Przy okazji często spotykam się z protestami ekologów, którzy chcieliby zachowania możliwie naturalnego stanu przyrody. Ja także jestem ekologiem i rozumiem potrzebę ochrony przyrody. Jednak wstrzymywanie budowy zapory dla ochrony np. kilkudziesięciu gniazd ptaków jest niewłaściwe. W tym momencie liczy się cel nadrzędny, czyli ochrona rzeki przed postępującą degradacją. Zwlekanie z kolejnymi zaporami na Wiśle skutkowałoby erozją brzegów. W miastach trzeba byłoby wtedy kłaść więcej betonu na nabrzeżach, a poza nimi brzegi odsłaniałyby się coraz bardziej.

Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.