Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agata Pustułka

Chcesz być lekarzem? Musisz mieć podręczną czaszkę!

Czaszka do nauki anatomii stworzona przez śląskich studentów Fot. Materiały Prasowe/Marta Szkwyra Czaszka do nauki anatomii stworzona przez śląskich studentów
Agata Pustułka

Czaszka stała się atrybutem studenta medycyny. Nie masz jej? Boże, cóż z ciebie za lekarz. Studenci medycyny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego sprawili, że każdy może mieć czaszkę idealną. Oczywiście w celach dydaktycznych. No i w czasie sesji możesz do niej wyjęczeć: „Być albo nie być”. Ale do rzeczy...

Skąd studenci kierunku lekarskiego mają czaszki? Wszak to nielegalne, by posiadać czaszkę nieznajomego człowieka. Brrr. Ale wiadomo - zdasz anatomię, to „prawie” jesteś lekarzem. Gdzie kupowali? Może od grabarza za pół litra spirtu, jak to głoszą mity, albo otrzymywali jako rodzinną pamiątkę od dziadka-lekarza, gdy przechodziła z pokolenia na pokolenie.

Teraz żaden z przyszłych lekarzy nie będzie miał kłopotów. Wystarczy, że wysupła 300 zł i otrzyma czaszkę idealną. Ale zacznijmy od początku.

Czaszkę trzeba znać na wylot
Jest ich trzech... Wojtek Bojanowicz, Mikołaj Basza i Mikołaj Centkowski. Są kolegami z tej samej grupy medycyny wydziału w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i wyraźnie doskwiera im - tak jak ich kolegom - brak czaszek. Wszak jedna przypada na kilka osób. Jak się uczyć?

Bo czaszka, wbrew pozorom, nie jest prostym tworem. Jest sensem wszystkiego, jak mózg, który jest początkiem i końcem. Trzeba ją znać, można powiedzieć, na wylot. Inaczej, no się po prostu nie da.

- Dokładnie rok temu, kiedy zaczynałem studia medyczne, miałem pierwszą styczność z anatomią - mówi Wojtek Bojanowicz.

- Widzieliśmy, że tzw. preparatów anatomicznych brakuje, a każdy chciałby dotknąć po swojemu i się nauczyć. Wpadliśmy więc na pewien pomysł i wzięliśmy się do pracy. Ja projektowałem w komputerze czaszkę, a Mikołaj Basza robił cały research i podrzucał mi wszystkie informacje i materiały. Jego praca dla mnie była niewyobrażalnie ważna. To on motywował mnie do działania, kiedy miałem chwile zwątpienia i myślałem sobie: To nie może wypalić - wspomina Wojtek.

Zrzucili się z własnych kieszonkowych na najtańszą drukarkę 3D, jaką znaleźli w internecie. - Kiedy przyszła, a my złożyliśmy ją i nauczyliśmy się na niej pracować, wydrukowaliśmy pierwszy element czaszki - żuchwę. Był to dla nas niesamowity „power” do dalszych działań, bo wreszcie cała nasza praca zaowocowała czymś namacalnym - opowiadają.

Jeden dzień i czaszka wydrukowana

Projekt zaczął się rozpędzać, a oni cieszyli się jak dzieci.

Mikołaj Basza zaczął pisać do różnych drukarni 3D o wycenę druku (ich drukarka była zbyt niskobudżetowa, żeby mogli na niej osiągnąć to, co zamierzali).

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Nie wiem dlaczego (16-01-2019, 11:23, symetryczne łącze światłowodowe 100 Mb/s), ale doczekanie się na otwarcie strony trwa wieki. Może to wina za słabego serwera, może czasowego obciążenia, ale bez względu na powody nie wygląda to dobrze z punktu widzenia potencjalnego klienta.

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.