Były minister spraw zagranicznych przekazał Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW cenne materiały archiwalne i pamiątki

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Pieczyńska

Były minister spraw zagranicznych przekazał Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW cenne materiały archiwalne i pamiątki

Małgorzata Pieczyńska

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wzbogaciło swoje zbiory o cenne materiały archiwalne oraz pamiątki przekazane przez Radosława Sikorskiego.

Zobacz wideo: Olimpijska Astoria w Bydgoszczy już otwarta.

Do muzeum trafiły ponad 4 metry bieżących akt (13 pudeł mieszczących 77 poszytów, teczek i segregatorów). Zawierają materiały z lat 1998-2014, czyli z okresu, gdy Radosław Sikorski sprawował funkcje ministra obrony narodowej, a także wiceministra i ministra spraw zagranicznych. Przekazane materiały są związane przede wszystkim z działalnością dyplomatyczną ministra na arenie międzynarodowej.

[polecane]21376015[/polecane]

Wśród nich są, m.in., protokoły i stenogramy spotkań różnych grup i komisji związane np. z wejściem Polski do NATO w 1999 r. czy wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.

- Mamy też np. podziękowania od ambasad, zaproszenia na różne wydarzenia, w tym na uroczystość ówczesnej Akademii Bydgoskiej, ale także programy uroczystości, w których brał udział Radosław Sikorski - wylicza dr hab. Marek Zieliński, prof. UKW i zarazem dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, któremu podlega Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW. - Te materiały pokazują z jednej strony aktywność samego Sikorskiego i mają znaczenie pamiątkowe, ale przewija się przez nie historia. Dla naszego muzeum szczególnie cenne są te z czasów, gdy był on pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To jest materiał o znaczeniu archiwalnym, wartościowy dla badań historycznych.

Zobacz, jakie jeszcze materiały archiwalne i pamiątki przekazał Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW Radosław Sikorski - przejdź do galerii.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.