Bydgoszcz wyda ponad cztery i pół miliona złotych na remonty szkół

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Hanna Walenczykowska

Bydgoszcz wyda ponad cztery i pół miliona złotych na remonty szkół

Hanna Walenczykowska

Modernizacja pomieszczeń, budowa nowych budynków, wyposażanie bibliotek i pracowni przedmiotowych - prace te zakończą się 1 września.

Zgodnie z założeniami reformy oświaty - o czym już wielokrotnie pisaliśmy - miasto musi wyremontować i zmodernizować budynki dawnych gimnazjów oraz przystosować je do potrzeb uczniów szkół podstawowych.

- Koszty wszystkich skutków finansowo-organizacyjnych wprowadzanej reformy oświaty w Bydgoszczy tylko w tym roku wyniosą około 4,5 miliona złotych - przypomina Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy.

Pieniądze te zostaną wydane na dostosowanie budynków gimnazjów do potrzeb uczniów szkoły podstawowej, a także przystosowanie obecnie funkcjonujących samodzielnych szkół podstawowych do potrzeb szkoły ośmioletniej (VII i VIII klasa).

- Na inwestycje i niezbędne remonty miasto przeznaczyło ponad milion trzysta tysięcy złotych. Na budowę trzech placów zabaw wydamy około czterysta tysięcy złotych

- mówi Marta Stachowiak.

Miasto kupi również pomoce dydaktyczne i sprzęt, który trafi do pracowni przedmiotowych: chemicznych, fizycznych, geograficznych czy technicznych. Na ten cel przeznaczono ponad dwa miliony złotych.

Ponadto Urząd Miasta Bydgoszczy zlecił zarchiwizowanie dokumentacji likwidowanych jednostek oraz kupił tablice informacyjne i pieczątki. Wydano na to 360 tysięcy złotych.

Wzbogacony też zostanie księgozbiór bibliotek szkolnych o książki, które umożliwią realizację podstawy programowej 8-letniej szkoły podstawowej. Na nowe podręczniki, lektury i inne materiały dydaktyczne przeznaczonych zostanie 150 tysięcy złotych.

- Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach środków 0,4 procent rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej przyznanej na rok 2017 wyodrębniło dofinansowanie na zadania dotyczące skutków reformy edukacji - przypomina Marta Stachowiak. - Dofinansowaniem objęto samodzielne gimnazja oraz gimnazja w zespołach szkół ze szkołami ponadgimnazjalnymi, które od 1 września 2017 przekształcane będą w szkoły podstawowe. W Bydgoszczy jedynie trzy szkoły mogły skorzystać z tego dofinansowania.

Zgodnie z przyjętymi przez MEN kryteriami, miasto otrzymało dofinansowanie na: doposażenie świetlic szkolnych w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne (117 tys. zł), doposażenie pomieszczeń do nauki (170 tys. zł), remonty sanitariatów (ok. 353 tys. zł).

- Dodatkowo, także z rezerwy subwencji, planujemy pozyskać środki na pokrycie skutków wypłat odpraw dla zwalnianych nauczycieli reorganizowanych szkołach. Koszty w tym zakresie zostaną ustalone we wrześniu br., natomiast termin składania wniosku upłynie 13 października - oświadcza Marta Stachowiak.

Warto przypomnieć, że w Fordonie realizowana jest jedna z największych inwestycji oświatowych w Bydgoszczy. Kosztuje blisko 43 mln zł. Dzięki tej placówce uczniowie z północno-wschodniej części Fordonu będą w komfortowych warunkach zdobywać wiedzę.

Gotowa jest już między innymi elewacja od strony wschodniej. Prace trwają natomiast od strony frontowej. Na budynku układany jest tynk oraz okładziny. Wcześniej zadbano o kolorowe blendy ożywiające ściany. Szereg prac wykonywanych jest również przy boiskach, powstają chodniki, drogi dojazdowe i parkingi. Zasadzono już drzewa.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.