Bydgoszcz. Rejonowe Ośrodki Pomocy Społecznej ze Szwederowa i Bartodziejów zostały przeniesione na Osiedle Leśne

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski / archiwum
Paweł Kaniak

Bydgoszcz. Rejonowe Ośrodki Pomocy Społecznej ze Szwederowa i Bartodziejów zostały przeniesione na Osiedle Leśne

Paweł Kaniak

Rejonowy Ośrodek Pomocy Społecznej „Szwederowo” został przeniesiony na... Osiedle Leśne. Pracownicy socjalni przekonują, że ich podopieczni nie ucierpią na tej zmianie.

- Nasz Rejonowy Ośrodek Pomocy Społecznej był przy ulicy Żwirki i Wigury. Teraz został przeniesiony do przychodni przy ulicy Czerkaskiej. Fatalnie. Rejonowy powinien być blisko ludzi, którzy mieszkają na danym terenie - mówi mieszkanka Szwederowa.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy tłumaczy, że zmiana siedziby podyktowana była „uzasadnionymi względami ekonomicznymi, a także korzystniejszymi warunkami lokalowymi”. Przeprowadzka odbyła się w dniach 18-22 stycznia. Jak wyjaśnia Marta Frankowska, p.o. rzecznika prasowego MOPS w Bydgoszczy, w okresie przejściowym ROPS funkcjonował nieprzerwanie. - Nie odnotowaliśmy żadnych utrudnień, związanych z przeprowadzką, które byłyby uciążliwe dla naszych beneficjentów.

MOPS w Bydgoszczy: - Podopieczni ROPS "Szwederowo" nie mają się czego obawiać

Mieszkańców Szwederowa martwi jednak przyszłość. - Mam niepełnosprawną córkę na wózku inwalidzkim. Mogłam pójść do ROPS pieszo, miałam blisko. Teraz będę zmuszona jeździć autobusem ze Szwederowa na Leśne. Takich osób jest więcej, to nie tylko niepełnosprawni, są też osoby starsze. Jak to ma funkcjonować? - zastanawia się Czytelniczka, która zgłosiła się do nas w tej sprawie.

Przedstawicielka MOPS w Bydgoszczy zapewnia, że osoby, które korzystały z usług ROPS „Szwederowo” nie mają się czego obawiać. - Każdy zostanie obsłużony. W dobie pandemii wywiad środowiskowy przeprowadzany jest telefonicznie. Dokumentacja najczęściej uzupełniana jest za pośrednictwem środków multimedialnych. Gdy klient nie ma dostępu do Internetu, bądź korzystanie z technologii jest dla niego trudne, może złożyć wniosek u pracownika przez telefon - tłumaczy Marta Frankowska i dodaje, że gdy jest konieczność bezpośredniej wizyty pracownika socjalnego, to odwiedza on osoby w miejscu ich zamieszkania, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W związku z tym pojawia się pytanie o czas pracy pracowników socjalnych. Czy czas, który będą musieli poświęcić na dojazdy będzie skutkował krótszą wizytą w terenie? - Błędnym jest twierdzenie, iż trasa dojazdu do beneficjenta może niekorzystanie wpływać na czas wizytacji środowiska. Nasi pracownicy zawsze kierują się zasadą dostosowania planu pracy do potrzeb podopiecznego i okoliczności sprawy - uspokaja przedstawicielka MOPS.

- Nie zawsze da się znaleźć złoty środek, który byłby satysfakcjonujący dla każdej ze stron, szczególnie gdy dotyczy to infrastruktury, jej dogodnego położenia dla wszystkich. Ważniejsza jest jakość świadczonych usług, która po zmianie siedziby nie straci na swojej wartości - podsumowuje Marta Frankowska.

ROPS "Szwederowo" i ROPS "Bartodzieje" przeniesione na ul. Czerkaską. Mieści się tam Centrum Zdrowia Bydgoszcz Leśna Grupa Polskie Przychodnie

Dodajmy, że pod koniec września także ROPS „Bartodzieje”, który mieścił się przy ul. Morskiej, trafił na Czerkaską. W budynku jest winda, ale punkty spotkań z pracownikiem socjalnym są na parterze. - W budynku siedzibę ma placówka medyczna, tj. Centrum Zdrowia Bydgoszcz Leśna Grupa Polskie Przychodnie, której funkcjonalność oraz dostępność, z racji prowadzonej działalności, nie powinna budzić zastrzeżeń - mówi Marta Frankowska.

MOPS w Bydgoszczy na razie nie podaje, czy inne Rejonowe Ośrodki Pomocy Społecznej też będą zmieniać swoje siedziby.

Paweł Kaniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.