Bydgoskie półkolonie 2019. Gdzie i w jakich terminach będą zajęcia? [Lista placówek i daty]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski/Archiwum
MP

Bydgoskie półkolonie 2019. Gdzie i w jakich terminach będą zajęcia? [Lista placówek i daty]

MP

W wakacje rusza pilotażowy program „Bydgoskie Półkolonie 2019”. Przez dziewięć tygodni zorganizowanych będzie 325 turnusów dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych. To pierwszy raz, gdy ratusz na tak dużą skalę organizuje letni wypoczynek dla dzieci, które całe wakacje lub ich część spędzą w mieście.

- Już jesienią ub. roku ten program zapowiedział prezydent Rafał Bruski - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Wdrażamy go w najbliższe wakacje. To odpowiedź na zapotrzebowanie rodziców. Chcemy, aby dzieci z bydgoskich szkół podstawowych mogły spędzić wakacje w mieście w sposób atrakcyjny i bezpieczny pod okiem wykwalifikowanych opiekunów. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowaliśmy 1 mln zł.

W 37 placówkach oświatowych

Półkolonie odbywać się będą w ramach tygodniowych turnusów od poniedziałku do piątku w godz. 8-15 przez 9 wakacyjnych tygodni. Pierwszy zaplanowano w terminie 24-28 czerwca, ostatni 26-30 sierpnia. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział maksymalnie w dwóch turnusach. Będą one organizowane w 37 bydgoskich placówkach oświatowych, np. Pałacu Młodzieży, emdekach nr 1, 2, 4 i 5, szkołach, Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych czy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3. Ogółem zostanie zorganizowanych 325 tygodniowych turnusów.

- Zgrupowaliśmy je osiedlami, by każdy chętny uczeń spędzający wakacje w mieście mógł z nich skorzystać - mówi Iwona Waszkiewicz. - To program pilotażowy, więc chcemy sprawdzić, czy na poszczególnych osiedlach będzie to wystarczająca liczba, czy nie. Szacujemy, że podczas tegorocznych wakacji z półkolonii skorzysta 4800 dzieci w wieku szkolnym do 13 lat. Każda grupa półkolonijna liczyć będzie od 15 do 20 osób . Wyjątek stanowić będą szkoły specjalne, gdzie grupy muszą być mniej liczne. Po pierwszym roku zobaczymy, czy sposób podziału na tygodniowe turnusy odpowiada zapotrzebowaniom. Nie wykluczamy jednak, że w kolejnych latach program będzie ewaluował.

Program tygodniowych półkolonii zapowiada się atrakcyjnie. Obejmuje: blok zajęć integracyjnych (zabawy i warsztaty, w tym na świeżym powietrzu), blok zajęć sportowych (w salach sportowych, na pływalniach i boiskach należących do miasta oraz z wykorzystaniem infrastruktury LPKiW w Myślęcinku), blok zajęć z edukacji regionalnej (warsztaty w bydgoskich muzeach, wycieczki piesze i drogą wodną), blok zajęć z edukacji artystycznej (plenery plastyczne, warsztaty teatralne, taneczne, wokalne i cyrkowe) i blok zajęć z edukacji filmowej (seanse filmowe i bajkowe). Będą też zajęcia związane z profilaktyką i opieką psychologa. Do pracy podczas półkolonii zgłosiło się już 523 wykwalifikowanych pedagogów.

Warunki uczestnictwa

W półkoloniach będą mogli wziąć udział uczniowie klas I-VI z bydgoskich szkół podstawowych (wymagana legitymacja szkolna i wyposażenie dziecka w Bydgoską Kartę Miejską na przejazdy komunikacją miejską). Rodzice i opiekunowie prawni będą mogli pobrać „Kartę uczestnika” ze strony www.bydgoszcz.pl lub w szkołach. Po jej wypełnieniu, należy ją złożyć w wybranej placówce prowadzącej półkolonie. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zapisy rozpoczną się 16 maja i potrwają do 28 maja.

- Udział w półkoloniach jest bezpłatny. Jedyny koszt to 60 zł za wyżywienie, w tym są dwa posiłki dziennie - mówi Iwona Waszkiewicz. - Z opłaty tej są zwolnieni rodzice, których dzieci korzystają z bezpłatnych posiłków w szkole lub pobierają stypendium socjalne.

Półkolonie są organizowane przez miasto w porozumieniu z Bydgoskim Ośrodkiem Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA. Organizatorami wypoczynku w ramach projektu są też Pałac Młodzieży, emdeki nr 1, 2, 4 i 5, które od lat organizują letnie półkolonie dla dzieci.

Gdzie będą półkolonie?

Ogółem zorganizowane zostaną w 37 bydgoskich placówkach oświatowych.

Kalendarz "Bydgoskich półkolonii 2019"

Szczegółowy terminarz półkolonii w placówkach na poszczególnych osiedlach znajduje się na stronie internetowej ratusza.

MP

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.