Bydgoskie półkolonie 2019. Gdzie i w jakich terminach będą zajęcia? [Lista placówek i daty]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski/Archiwum
MP

Bydgoskie półkolonie 2019. Gdzie i w jakich terminach będą zajęcia? [Lista placówek i daty]

MP

W wakacje rusza pilotażowy program „Bydgoskie Półkolonie 2019”. Przez dziewięć tygodni zorganizowanych będzie 325 turnusów dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych. To pierwszy raz, gdy ratusz na tak dużą skalę organizuje letni wypoczynek dla dzieci, które całe wakacje lub ich część spędzą w mieście.

- Już jesienią ub. roku ten program zapowiedział prezydent Rafał Bruski - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Wdrażamy go w najbliższe wakacje. To odpowiedź na zapotrzebowanie rodziców. Chcemy, aby dzieci z bydgoskich szkół podstawowych mogły spędzić wakacje w mieście w sposób atrakcyjny i bezpieczny pod okiem wykwalifikowanych opiekunów. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowaliśmy 1 mln zł.

W 37 placówkach oświatowych

Półkolonie odbywać się będą w ramach tygodniowych turnusów od poniedziałku do piątku w godz. 8-15 przez 9 wakacyjnych tygodni. Pierwszy zaplanowano w terminie 24-28 czerwca, ostatni 26-30 sierpnia. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział maksymalnie w dwóch turnusach. Będą one organizowane w 37 bydgoskich placówkach oświatowych, np. Pałacu Młodzieży, emdekach nr 1, 2, 4 i 5, szkołach, Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych czy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3. Ogółem zostanie zorganizowanych 325 tygodniowych turnusów.

- Zgrupowaliśmy je osiedlami, by każdy chętny uczeń spędzający wakacje w mieście mógł z nich skorzystać - mówi Iwona Waszkiewicz. - To program pilotażowy, więc chcemy sprawdzić, czy na poszczególnych osiedlach będzie to wystarczająca liczba, czy nie. Szacujemy, że podczas tegorocznych wakacji z półkolonii skorzysta 4800 dzieci w wieku szkolnym do 13 lat. Każda grupa półkolonijna liczyć będzie od 15 do 20 osób . Wyjątek stanowić będą szkoły specjalne, gdzie grupy muszą być mniej liczne. Po pierwszym roku zobaczymy, czy sposób podziału na tygodniowe turnusy odpowiada zapotrzebowaniom. Nie wykluczamy jednak, że w kolejnych latach program będzie ewaluował.

Program tygodniowych półkolonii zapowiada się atrakcyjnie. Obejmuje: blok zajęć integracyjnych (zabawy i warsztaty, w tym na świeżym powietrzu), blok zajęć sportowych (w salach sportowych, na pływalniach i boiskach należących do miasta oraz z wykorzystaniem infrastruktury LPKiW w Myślęcinku), blok zajęć z edukacji regionalnej (warsztaty w bydgoskich muzeach, wycieczki piesze i drogą wodną), blok zajęć z edukacji artystycznej (plenery plastyczne, warsztaty teatralne, taneczne, wokalne i cyrkowe) i blok zajęć z edukacji filmowej (seanse filmowe i bajkowe). Będą też zajęcia związane z profilaktyką i opieką psychologa. Do pracy podczas półkolonii zgłosiło się już 523 wykwalifikowanych pedagogów.

Warunki uczestnictwa

W półkoloniach będą mogli wziąć udział uczniowie klas I-VI z bydgoskich szkół podstawowych (wymagana legitymacja szkolna i wyposażenie dziecka w Bydgoską Kartę Miejską na przejazdy komunikacją miejską). Rodzice i opiekunowie prawni będą mogli pobrać „Kartę uczestnika” ze strony www.bydgoszcz.pl lub w szkołach. Po jej wypełnieniu, należy ją złożyć w wybranej placówce prowadzącej półkolonie. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zapisy rozpoczną się 16 maja i potrwają do 28 maja.

- Udział w półkoloniach jest bezpłatny. Jedyny koszt to 60 zł za wyżywienie, w tym są dwa posiłki dziennie - mówi Iwona Waszkiewicz. - Z opłaty tej są zwolnieni rodzice, których dzieci korzystają z bezpłatnych posiłków w szkole lub pobierają stypendium socjalne.

Półkolonie są organizowane przez miasto w porozumieniu z Bydgoskim Ośrodkiem Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA. Organizatorami wypoczynku w ramach projektu są też Pałac Młodzieży, emdeki nr 1, 2, 4 i 5, które od lat organizują letnie półkolonie dla dzieci.

Gdzie będą półkolonie?

Ogółem zorganizowane zostaną w 37 bydgoskich placówkach oświatowych.

Kalendarz "Bydgoskich półkolonii 2019"

Szczegółowy terminarz półkolonii w placówkach na poszczególnych osiedlach znajduje się na stronie internetowej ratusza.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Expressu Bydgoskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Expressu Bydgoskiego
  • codzienne e-wydanie Expressu Bydgoskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
MP

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.