Bydgoskie organizacje pomocowe nie ustają w swoich działaniach. Jakie plany mają na 2021 rok? Sprawdziliśmy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Marta Mikołajska

Bydgoskie organizacje pomocowe nie ustają w swoich działaniach. Jakie plany mają na 2021 rok? Sprawdziliśmy

Marta Mikołajska

W ramach naszej akcji redakcyjnej „Expressem przez Bydgoszcz” sprawdziliśmy, jakie plany na najbliższy czas mają bydgoscy wolontariusze.

Przed wolontariuszami kolejny rok zmagań o poprawę losu i samopoczucia chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin oraz ubogich, którzy mogą liczyć jedynie na pomoc z zewnątrz.

Chcą wywołać uśmiech na twarzach pacjentów

Kolejna akcja Stowarzyszenia Łatwo Pomagać - „Walenty już w drodze, hospicjum wspomoże” - odbędzie się 12-14 lutego. Jak podkreśla Wioletta Górska, prezes Stowarzyszenia, to pierwsza akcja na taką skalę.

- Skontaktowaliśmy się z Domem Sue Ryder. I zmroziła nas liczba maluchów objętych opieką paliatywną. 96 - tyle dzieci każdego dnia walczy tam o oddech - wspomina Wioletta Górska.

W ramach zbiórki potrzebne są:

Dary można przekazywać pocztą na adres Stowarzyszenia (ul. Wyczółkowo 13, 86-011 Gościeradz). Możliwy także odbiór paczek w Bydgoszczy (po uprzednim kontakcie mailowym: [email protected]).

W maju z kolei odbędzie się finał akcji „Zaczarowany Ogród dla małych pacjentów onkologii i innych oddziałów”.

- Koło szpitala znajduje się przestrzeń z trawą i żywopłotem, gdzie mali pacjenci bydgoskiego "Jurasza" mogą spacerować. My chcemy zamienić to zielone miejsce w baśniowy, pełen tajemnic ogród - zapowiada nasza rozmówczyni.

W ogródku pojawią się kolorowe figury i pachnące kwiaty. W projektowaniu pomogą dzieci z oddziału onkologicznego.

Licytacje, z których środki przekazane zostaną na zakup figurek do ogrodu, dostępne na Facebooku (grupa: "Licytacje by zaczarować ogród dla małych pacjentów onkologii w Juraszu") oraz na www.zrzutka.pl/8gadbr. Datki można przekazywać także na konto bankowe (nr rachunku: 56 1600 1462 1838 4929 3000 0001, tytułem: Zaczarowany Ogród). Uroczyste otwarcie ogrodu planowane jest 1 maja.

Fundacja Dr Clown planuje kolejną odsłonę akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego”, w ramach której dorośli pacjenci szpitala im. dr. A. Jurasza i Domu Sue Ryder otrzymają kartki z pozdrowieniami.

Każdy, kto zechce przyłączyć się do akcji, może przekazać swoje życzenia na messengerze na Facebooku Fundacji lub mailowo: [email protected]. Pozdrowienia zostaną przepisane na kartki, a następnie trafią do pacjentów. Finał 10 lutego. Dodatkową atrakcją, którą zapowiada Beata Kotlewska, pełnomocnik bydgoskiego oddziału Fundacji, jest koncert w stylu retro, który odbędzie się 7 lutego pod oknami hospicjum.

Rekrutacja nowych wolontariuszy Fundacji Dr Clown planowana jest 28 lutego o godz. 17. Więcej informacji wkrótce.

Kolejne akcje dla potrzebujących

Wśród tegorocznych planowanych działań Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PCK w Bydgoszczy Maria Kapuścińska, specjalista ds. opieki i pomocy specjalnej w K-P PCK zapowiada m.in. kontynuację projektu "Godnie Żyć", skierowanego do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Nie zabraknie także akcji, takich jak "Wyprawka dla Żaka", Światowy Dzień Walki z Głodem, świątecznych uroczystości okolicznościowych oraz pomocy osobom korzystającym ze sprzętu rehabilitacyjnego.

Caritas Diecezji Bydgoskiej swoje działania prowadzi nieustannie na kilku polach. Tylko niektórymi z prowadzonych akcji są środowe spotkania dla bezdomnych, w ramach których kucharze przygotowują ciepłe posiłki potrzebującym, zbiórki żywności, przygotowywanie paczek świątecznych i większych eventów, a w ostatnim czasie - dostarczanie maseczek i żywności seniorom i osobom niepełnosprawnym.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.