Bydgoski przedsiębiorca wyróżniony przez Zarząd Województwa za pomaganie potrzebującym

Czytaj dalej
Fot. Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Pieczyńska

Bydgoski przedsiębiorca wyróżniony przez Zarząd Województwa za pomaganie potrzebującym

Małgorzata Pieczyńska

- Doznałem wiele dobra od innych, dlatego chcę oddać to dobro i pomagać potrzebującym - mówi Adam Jaworski, bydgoski przedsiębiorca i prezes powołanego w marcu br. Stowarzyszenia Dzięki Wam. Dziś (20 listopada) podczas gali rozdania nagród „Stalowy Anioł” odbierze w Toruniu wyróżnienie Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w działalności pomocy społecznej.

Pomagania nauczyli go rodzice. - W moim domu rodzinnym nie przelewało się, ale mama i tata nigdy nie byli obojętni na los innych - podkreśla pan Adam. - Adoptowali nawet na odległość chłopca z Madagaskaru. Wysyłają mu paczki i wspierają finansowo. Opiekują się też moim niepełnosprawnym bratem, włączają się w koncerty charytatywne. Pomaganie to u nas w domu coś całkiem naturalnego.

Pan Adam sam jakiś czas temu znalazł się w trudnej sytuacji.

- Najpierw była to ciężka choroba syna, a jakieś 5-6 lat temu w styczniu w pożarze, który wybuchł na terenie Belmy, ucierpiała moja firma mieszcząca się w pobliżu - opowiada. - Strażacy mówili o cudzie, bo 3 godziny ogień „szedł” w stronę mojej firmy, a mimo to nie spłonęła. Straciłem jednak na dłuższy czas moje miejsce pracy. Odcięto mi przyłącza, w tym prąd i kanalizację. Przez rok wodę do firmy nosiłem w kanistrach. I w obu tych traumatycznych sytuacjach pomogli mi dobrzy ludzie, dziś przyjaciele. Choć już wcześniej spontanicznie pomagałem powodzianom z Lubelszczyzny, to po tych doświadczeniach poczułem, że pomaganie innym to mój obowiązek. Teraz łatwiej mi też zrozumieć ludzi w potrzebie i przekonać ich, by naszą pomoc przyjęli.

Impulsem do działania była też sierpniowa nawałnica, która w 2017 r. przeszła przez nasz region.

- Zacząłem w firmie zbierać dary dla poszkodowanych z okolic Sośna i zebrało się tego sporo - mówi pan Adam. - Potem był pożar w mieszkaniu pani Arletty z ul. Tucholskiej. Nie znałem tej kobiety, ale chciałem jej pomóc. Poszedłem do księdza proboszcza z parafii pw. Św. Jadwigi Królowej i pani Magdaleny Popielewskiej, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. Zapytałem, czy się włączą i spotkałem się z ogromną życzliwością. Współpraca z budowlanką rozwinęła się fantastycznie i trwa do dziś. Potem były kolejne akcje pomocowe, remonty mieszkań, które zniszczyły pożary. Z czasem zakres tej pomocy się zwiększał. Kazimierz Wrotkowski, nauczyciel budowlanki, zachęcił mnie, by tę działalność sformalizować. Tak w marcu br. powstało Stowarzyszenie Dzięki Wam. Dołączyli do niego, m.in. mój kuzyn, pracownicy mojej firmy, nauczyciele budowlanki i tak działamy.

Aktywność społeczników doceniła Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Bydgoszczy.

- Zostaliśmy laureatem konkursu na najlepszą bydgoską inicjatywę partnerską 2018 - mówi pan Adam. - Nie spoczywamy jednak na laurach. W tym roku, już jako stowarzyszenie, wydaliśmy potrzebującym, m.in., 3 tony odzieży, przekazaliśmy 25 wózków dziecięcych i 4 wózki inwalidzkie. Razem z Zespołem Szkół i Placówek nr 1 na Błoniu włączamy się teraz w akcję „Pomóżmy Świętemu Mikołajowi”. Jestem zbudowany tym, że ludzie obdarzają nas zaufaniem i przynoszą mnóstwo darów dla potrzebujących. Pomaganie ma wielką moc. A ludzi, którzy chcą dzielić się dobrem z innymi, nie brakuje. I to jest piękne.

Dodajmy, że w tegorocznej edycji konkursu "Stalowy Anioł" na 37 wniosków, które wpłynęły, komisja konkursowa przyznała 10 nagród indywidualnych i 3 zespołowe oraz 3 dodatkowe wyróżnienia komisji. Jedno z tych trzech wyróżnień otrzymał właśnie Adam Jaworski.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.