Bydgoscy studenci znowu zapłacą więcej za pokój [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Marta Mikołajska

Bydgoscy studenci znowu zapłacą więcej za pokój [wideo]

Marta Mikołajska

Najwięcej kosztują stancje w centrum miasta. Tam rzadko ceny schodzą poniżej 800 zł. Do tego najczęściej dochodzą dodatkowe opłaty.

Rozpoczęcie roku akademickiego coraz bliżej. Studenci kolejny raz stają przed dylematem: „stancja czy akademik?”. Wielu z nich wybiera tę pierwszą możliwość, wśród jej zalet wymieniając: większą prywatność, ciszę i wygodę. Wadą jest cena. Rynek pokojów na wynajem z roku na rok jest coraz bardziej bezlitosny.

- W akademiku mieszkałam trzy lata temu. Domy studenckie są dobrze wyposażone, ale trzeba się liczyć z brakiem prywatności. Teraz wynajmuję pokój w Fordonie. Płacę 500 zł miesięcznie. Choć właściciele zapowiadają, że ta cena wzrośnie, mogę powiedzieć o dużym szczęściu – opowiada Aleksandra, studentka UKW w Bydgoszczy. - Często się zdarza, że ktoś za zwykłą klitkę, w której jest tylko maleńkie biurko i łóżko płaci 700 zł.

Warto uważać na "pułapki"

W 2018 r. wynajem pokoju jedno- lub dwuosobowego kosztował od 300 zł do 700 zł – w zależności od standardu i lokalizacji. Najdroższe mieszkania były w centrum. Tam ceny często przekraczały próg siedmiuset złotych. Ile za stancję zapłacą studenci w tym roku?

Przeglądając strony internetowe z ogłoszeniami, trudno znaleźć ofertę poniżej 400 zł. Do tego najczęściej doliczane są koszty eksploatacyjne (woda, prąd, gaz, ogrzewanie czy Internet). Podczas poszukiwań warto uważać na „pułapki”: np. na jednej ze stron trafiliśmy na ogłoszenie zachęcające do wynajmu pokoju za 50 zł. Po kliknięciu w ofertę okazało się, że ... jest to cena za dobę. To oznacza, że opłata miesięczna za pokój o powierzchni nieco ponad 15 m kwadratowych wyniosłaby około 1500 zł. Czasami właściciele podają ceny za metr kwadratowy. W Śródmieściu z kolei znaleźliśmy jedną, na pierwszy rzut oka korzystną, ofertę. 300 zł za pokój o pow.7 m kw. Jednak po doliczeniu opłat okazuje się, że kwota ta jest prawie dwukrotnie wyższa.

Ceny w przedziale 400-600 zł za pokój dotyczą najczęściej stancji znajdujących się na oddalonych od centrum osiedlach, jak Wyżyny, Kapuściska czy Fordon. Im bliżej centrum, tym drożej. Tam trudno znaleźć pokój w cenie niższej niż 700-800 zł. Do tego dochodzą dodatkowe opłaty. Np. 800 zł zapłacą studenci za pokój jednoosobowy na Bartodziejach, plus 175 zł za wodę, ogrzewanie i wywóz śmieci. W efekcie - około 1000 zł za wynajem.

Ogłoszeniodawcy czasami mają dodatkowe wymagania. Szukają osoby spokojnej i niepalącej. Zachętą ma być dobra lokalizacja, dobrze skomunikowana z centrum i uczelnią.

Taniej w akademiku

Dla porównania sprawdziliśmy także ceny pokojów w bydgoskich akademikach. Na UKW do wyboru są dwa: Romek i Atomek. Miejsce w pokoju jednoosobowym kosztuje 420 zł, dwuosobowym – 350 zł.

UTP dysponuje domami studenta w Fordonie i na Błoniu. W pierwszym za pokój studenci zapłacą 400-470 zł miesięcznie (w zależności od rodzaju pokoju). Miejsce w akademiku na Błoniu kosztuje 400 zł.

Trzema domami studenckimi dysponuje CM UMK w Bydgoszczy. Ceny w DS nr 1 w Fordonie to 270-350 (w zależności od liczby osób w pokoju) w DS nr 2 w Śródmieściu - 340-430. Za pokój w DS nr 3 na Bielawach studenci zapłacą 635 lub 840 zł.

Marta Mikołajska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.