Wojciech Mąka

Bydgoscy policjanci odliczają czas do wypłaty nadgodzin

Na razie nikt nie wie, ile pieniędzy policjanci będą chcieli za nadgodziny. Ale nie jest tajemnicą, że większość będzie chciała dostać "kasę", Fot. Jarosław Jakubczak/zdjęcie ilustracyjne Na razie nikt nie wie, ile pieniędzy policjanci będą chcieli za nadgodziny. Ale nie jest tajemnicą, że większość będzie chciała dostać "kasę", a nie dni wolne.
Wojciech Mąka

Już mało kto rozumie, co dzieje się z policyjnymi nadgodzinami, które w tym roku mają być płatne. Jeśli policjanci będę chcieli za nie pieniądze, a nie dni wolne, jak dotąd, policyjny budżet nie tylko w Bydgoszczy może zacząć trzeszczeć w szwach.

Gorąco wokół kasy za policyjne nadgodziny zaczęło się robić już pod koniec minionego roku. To efekt porozumienia zawartego przez związki zawodowe z komendą główną i resortem. Od lipca 2019 r. za policyjne nadgodziny trzeba zapłacić. A to olbrzymie pieniądze.

W projekcie zmian oszacowano wówczas, że liczba nadgodzin w następnych latach będzie się kształtowała na poziomie 4 295 100, na co w budżecie muszą być zabezpieczone corocznie środki – prawie 140 mln złotych.

Zgodnie z poprzednią nowelizacją ustawy o policji obowiązują dwa okresy rozliczeniowe – od 1 stycznia do 30 czerwca oraz od 1 lipca do dnia 31 grudnia danego roku. W zamian za czas służby przekraczający normę funkcjonariuszowi przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze. Przepisy pozwalały przełożonemu na rozliczenie nadgodzin tylko w okresie rozliczeniowym. Jeżeli tego nie zrobił, policjantowi miał przysługiwać ekwiwalent pieniężny - chyba że w ciągu 10 dni sam chciał dostać czas wolny.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.