Buława wojewody w tornistrze wiceburmistrza

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
J

Buława wojewody w tornistrze wiceburmistrza

J

Mikołaj Bogdanowicz dziś zaczyna urzędowanie. Na początek zapowiada audyt finansowy i administracyjny oraz zmiany w służbie zdrowia

Jest wojewoda kujawsko-pomorski! To 34-letni Mikołaj Bogdanowicz, dotychczasowy wiceburmistrz Kruszwicy, od lat związany z PiS. Gdy okazało się, że jest najpoważniejszym kandydatem na wojewodę, w Bydgoszczy zrobiło się spore zamieszanie. Część mieszkańców i nawet działaczy PiS liczyło na wojewodę ze swojego miasta.


Konferencja PiS w Bydgoszczy po wybraniu nowego wojewody. Autor: Jakub Stykowski.

- Nie jestem od tego, żeby wspierać jedno czy drugie miasto - tłumaczył Mikołaj Bogdanowicz tuż po zaprzysiężeniu przez premier Beatę Szydło. - Jestem reprezentantem rządu w terenie. Mam realizować zadania ważne dla całego województwa.

Od dawna mówiło się o tym, że Bogdanowicz był kandydatem bardzo popieranym przez posła Tomasza Latosa. Poseł przyznaje, iż kruszwiczanin był jednym z dwóch, na których stawiał. Drugim był mieszkaniec Bydgoszczy, jego nazwiska jednak nie zdradził.

Na wojewodę rekomendowane były cztery osoby, w tym trzy z Bydgoszczy. To w ministerstwie dokonano ostatecznego wyboru. - Według mnie zdecydowała kwestia oceny doświadczenia w zarządzaniu. Mikołaj Bogdanowicz mimo młodego wieku to doświadczenie ma największe - tłumaczy poseł Latos. Przekonuje, iż Bogdanowicz będzie dobrym wojewodą. - Jest bardzo kompetentnym osobą - mówi Latos. Uspokaja też wszystkich niezadowolonych bydgoszczan. - W moim przekonaniu bycie dobrym wojewodą i gospodarzem nie musi być związane z adresem zameldowania.

Wczoraj po południu nowy wojewoda kujawsko-pomorski był już w Bydgoszczy i spotkał się z przedstawicielami lokalnych mediów. Na konferencji prasowej ton nadawali jednak regionalni liderzy PiS - posłowie Tomasz Latos i Jan Ardanowski - często wyręczając w odpowiedzi Bogdanowicza. Poseł Ardanowski pouczał nawet, by dziennikarze nie pytali nowego wojewodę np. o ocenę marszałka Piotra Całbeckiego: - Przyjdzie czas na rozliczenie marszałka - zapewniał. - Kontrola wojewody nad samorządem jest zapisana w ustawach.

Wojewoda, zapytany o najważniejsze problemy regionu, którymi należy szybko się zająć, nie ukrywał, że województwo na tle pozostałych 15 wygląda słabo i lokuje się na dalekich miejscach: - Trzeba się zastanowić, co zrobić, by to zmienić. Należy jednak pamiętać, że rola wojewody jest ograniczona. Moje priorytety to zmiany w służbie zdrowia i zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Oczywiście, pracę w urzędzie rozpocznę od audytu, szczególnie jeśli chodzi o finanse i administrację.


Jan Krzysztof Ardanowski o marszałku województwa. Autor: Jakub Stykowski.

Liderzy PiS w ostatnich tygodniach zapowiadali zwiększenie kompetencji wojewodów, których władza - wobec siły samorządów - jest stosunkowo niewielka. - Na razie mówi się o likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i przekazania pewnych kompetencji w ręce wojewodów - tłumaczył Bogdanowicz. - Jeśli chodzi o inne sprawy w tej materii to są one w planach i przygotowaniach. Już w piątek jesteśmy umówieni na rozmowę z ministrem Mariuszem Błaszcza­kiem, podczas której te kwestie będą omawiane.


Droga nowego wojewody do pracy. źródło Google Maps.

Ze sporym zaskoczeniem nowy wojewoda odpowiadał na kłopotliwe pytanie dziennikarza Gazety Wyborczej. Przedstawił on cztery ilustracje z facebooka, kolportowane m.in. przez Mikołaja Bogdanowicza. Te obraźliwe obrazki przedstawiają dziennikarzy TVP, TVN, Gazety Wyborczej i Polsatu jako... pluton egzekucyjny niewinnej ofiary - „prawdy”. Na innym Adam Michnik celebruje czarną mszę z alkoholem (na szyi ma łańcuch z wielką gwiazdą, sierpem i młotem), a wśród jej uczestników widać wybitnych ludzi kultury, polityków i dziennikarzy. Ilustracje są prostackie - przedstawiają też dziennikarzy nieprzychylnych PiS jako wściekłe psy, które otaczają dobrotliwego prezydenta Dudę.

- Dziś to wydaje się niezręczne, jako wojewoda bym sobie na to nie pozwolił. Przesyłałem to jako osoba związana z PiS i prowadząca kampanię wyborczą w terenie. Myślę jednak, że to nie jest zbyt wielkie przestępstwo.

Nowy wojewoda nie chciał zdradzić nazwisk swoich zastępców: - To się rozstrzygnie w ciągu najbliższych dni. Na razie nie chciałbym mówić o personaliach - w piątek będziemy rozmawiali o tym z ministrem Błaszczakiem.

Na pytanie, czy wojewoda przeprowadzi się do Bydgoszczy, czy też będzie dojeżdżał z Kruszwicy, Mikołaj Bogda­nowicz odpowiedział: - Czuję się mieszkańcem województwa kujawsko-pomorskiego i proszę nie oczekiwać ode mnie, że przeprowadzę się do Bydgoszczy. Dziś dojeżdżanie do pracy nie stanowi żadnego problemu.

J

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.