Budżet obywatelski 2016 Zielonej Góry na start. Głosujmy!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Budżet obywatelski 2016 Zielonej Góry na start. Głosujmy!

Leszek Kalinowski

Od poniedziałku do 5 lutego będziemy mogli głosować na zadania budżetu obywatelskiego 2016. W tym roku po nowemu. Jak?

W tym roku mieszkańcy zgłosili aż 241 propozycji. Po weryfikacji przez urząd zostało 87 dużych zadań (w tym 15 oświatowych oraz 93 małe (w tym 20 oświatowe). Listy pełnych zadań, na kartach do głosowania znajdziecie Państwo w poniedziałek na stronie urzędu miasta oraz w biurze analiz i rozwoju miasta (al. Niepodległości 13) oraz biurze obsługi interesanta (ul. Podgórna). My propozycje mieszkańców publikowaliśmy w mijającym tygodniu, są też na stronie internetowej.
Widać z nich, że potrzeb w mieście jest wiele. Na które z nich wystarczy 6 mln zł? Tyle bowiem pieniędzy jest do podziału. Na ile zadań wystarczy tych funduszy?

- Dziś trudno na to pytanie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, jak będą głosować zielonogórzanie i jakie zadania wygrają - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Bo jeśli np. hala sportów zimowych, to oznaczać ona będzie wydatek rzędu 3 mln zł, a jeśli kompleksowa modernizacja dróg w Raculce, to nawet 6 mln zł. Ale mam nadzieję, że tak jak w latach poprzednich do wykonania będą dwa, trzy duże zadania oraz około 10 małych.

Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców wydzielone zostały w tym roku zdania oświatowe. Uwaga, w tym roku zmieniły się też zasady głosowania. Każdy pełnoletni mieszkaniec - także dzielnicy Nowe Miasto - może oddać jeden głos na duże zadanie ogólne, infrastrukturalne i jeden - na duże zadanie oświatowe. W przypadku zadań małych można oddać łącznie dwa głosy na zdania ogólne, infrastrukturalne lub na oświatowe, lub na jedno i drugie. Podczas głosowania, które rozpocznie się w poniedziałek, będziemy musieli podać swój PESEL. Zakończenie głosowania 5 lutego br., a ogłoszenie wyników 29 lutego br.
Najwięcej wskazanych zadań dotyczy remontów dróg i chodników, budowy placów zabaw. Ale nie zabrakło innych jak choćby 1 mln zł na zieleń czy na budowę domku dla jaskółek. Z ciekawszych propozycji można wymienić np. łącznik między osiedlami Zacisze i Młodzieżowiec, budowę lodowiska, parku rekreacji, wybiegu dla psów, pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, nasadzenia 2.016 drzew.

A jak z zadaniami z budżetu obywatelskiego 2015 roku? Większość zadań zostało już wykonanych. Na niektóre trzeba jeszcze czekać. Chodzi o duże inwestycje, które wymagają więcej czasu, załatwienia spraw papierkowych... - Jest już podpisana umowa na budowę Tancbudy przy Kaczym Dole, trwa przetarg na rozbudowę sali gimnastycznej w III LO - mówi prezydent.
Podobnie inwestycje w dzielnicy Nowe Miasto (tu obowiązuje podział bonusa za zgodne połączenie, czyli ok. 100 mln zł w ciągu 5 lat) wymagają czasu, by stały się rzeczywistością.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.