Bransoletki życia trafią do ponad 500 bydgoszczan, w tym seniorów. Trwa nabór

Czytaj dalej
Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Małgorzata Pieczyńska

Bransoletki życia trafią do ponad 500 bydgoszczan, w tym seniorów. Trwa nabór

Małgorzata Pieczyńska

Bransoletka życia to mały gadżet, który ratuje życie. Urządzenie może być szczególnie pomocne samotnym seniorom, którzy z uwagi na pandemię ograniczyli kontakty międzyludzkie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy rozpoczął już rekrutację do kolejnej odsłony projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”.

Ta historia zdarzyła się naprawdę. 80-letnia pani Halina mieszka sama. We wrześniu nagle poczuła się źle. Na szczęście miała bransoletkę życia i wcisnęła przycisk SOS. Dzięki temu starsza pani uzyskała szybką pomoc. Z podejrzeniem udaru mózgu trafiła do szpitala, ale z uwagi na to, że ratunek przyszedł na czas, skutki udaru zredukowano do minimum i szybko mogła wrócić do domu.

- Obecnie wdrożonym pilotażowo opiekuńczo-ratunkowym systemem teleopieki domowej, na który składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne, objętych jest w naszym województwie 210 osób - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Biorąc pod uwagę sygnalizowane potrzeby, to zdecydowanie za mało. Stąd podlegający marszałkowi województwa ROPS rozszerzył w tym roku program. Dzięki temu opieką obejmiemy na początek 3 tys. osób, z opcją poszerzenia w przypadku większego zainteresowania.

Dla osób starszych, z niepełnosprawnościami i potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

W ramach projektu, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, pod nazwą „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”, którego liderem jest właśnie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, a partnerem także Miasto Bydgoszcz, bransoletki życia trafia do również do 507 bydgoszczan.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął już rekrutację. Do projektu mogą zgłaszać się osoby starsze i z niepełnosprawnościami oraz te, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, a nie przebywają w placówce opieki całodobowej.

Bransoletka w żaden sposób nie ogranicza codziennego funkcjonowania jej właściciela i nie inwigiluje jego poczynań. Rolą systemu, dzięki któremu funkcjonuje, jest wyłącznie funkcja pomocowa - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka MOPS w Bydgoszczy.

- Zainteresowanie usługą każdego dnia wzrasta. Wniosków przybywa, ale nie liczy się kolejność zgłoszeń tylko liczba punktów zebranych podczas etapu rekrutacji - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka MOPS w Bydgoszczy. - Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymają w ramach usługi teleopieki bransoletkę, której główną funkcją jest zapewnienie wzrostu poczucia bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy taka osoba przez dłuższy czas nie zmienia lokalizacji, a dodatkowo zostanie przez nią użyty przycisk przywołujący pomoc (np. gdy się przewróci), urządzenie wysyła sygnał do telecentrum w Toruniu, które reaguje stosownie do sytuacji.

Bransoletka życia - gdzie i do kiedy w Bydgoszczy trzeba złożyć dokumenty

Jak podkreśla Marta Frankowska, ten mały gadżet będzie szczególnie pomocny osobom z ograniczoną samodzielnością, samotnym, czy w podeszłym wieku, które w trudnym czasie pandemii ograniczyły kontakty międzyludzkie do niezbędnego minimum. Przyda się też osobom, które z uwagi na dysfunkcje zdrowotne nie opuszczają miejsca zamieszkania.

- Bransoletka przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii jest w stanie odpowiednio szybko powiadomić pracownika centrum koordynacji o możliwej niedyspozycji jej właściciela, a tym samym w adekwatnie krótkim czasie przywołać pomoc - być może ratującą życie - mówi Marta Frankowska. - Bransoletka w żaden sposób nie ogranicza codziennego funkcjonowania jej właściciela i nie inwigiluje jego poczynań. Rolą systemu, dzięki któremu funkcjonuje, jest wyłącznie funkcja pomocowa, która w czasie kryzysu, np. zdrowotnego wysyła sygnał GPS, a jej działanie nie różni się od działania np. telefonu komórkowego.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.