Bogumił Storch

Bohater z Roczyn. Przemek Rajda uratował już dwie osoby

Środa, godz. 18. W remizie w Roczynach trwają ćwiczenia z pierwszej pomocy dla dzieci z tej wsi. Chodził także na nie Przemek Fot. arch. UM Andrychów/ Bogumił Storch Środa, godz. 18. W remizie w Roczynach trwają ćwiczenia z pierwszej pomocy dla dzieci z tej wsi. Chodził także na nie Przemek
Bogumił Storch

Nastolatek, który dwukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy uratował od śmierci ofiary wypadków, działał jak doświadczony ratownik medyczny. Nie spanikował, widząc osobę potrzebującą pomocy, bo wcześniej go do tego przeszkolono.

Przemek Rajda, skromny i nieśmiały wręcz 17-latek z Roczyn (gmina Andrychów), uratował kobietę, która zasłabła i uderzyła się w głowę na ulicy w Andrychowie. Rok temu ocalił od śmierci konającego na chodniku mężczyznę. Okazuje się, że w tej wsi pod Andrychowem taka postawa nikogo nie dziwi, bo tu wszyscy, od dziecka, uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy.

W poniedziałek 29 stycznia wracający ze szkoły Przemek Rajda, który jest uczniem drugiej klasy Zespołu Szkół nr 1 w Andrychowie, a także druhem w Ochotniczej Straży Pożarnej w swoich rodzinnych Roczynach, zobaczył, że na chodniku przy ul. Przemysłowej leży nieruchomo kobieta. Wszystko wskazywało na to, że doznała poważnego urazu głowy.

- Widziałem krew i opuchnięte miejsce, wiedziałem, że przy takich wypadkach liczy się każda sekunda - opowiada nastolatek.

Mimo że przechodziło tędy wiele osób, nikt inny nie zareagował. A gapiów mogło być tam nawet ponad 20.

- Zrobił to dopiero ten chłopak, udzielając ofierze pierwszej pomocy i wzywając karetkę pogotowia - mówi jeden z ratowników, który został wezwany na miejsce zdarzenia. - Gdyby nikt nie wezwał pomocy, to poszkodowana mogłaby się udusić własnymi wymiocinami albo zamarznąć. Nie było też wiadomo, jak poważny jest uraz głowy i czy nie doszło na przykład do uszkodzenia czaszki - dodaje ratownik.

Czytaj więcej:

  • Co wiemy o nastolatku, z którego wszyscy powinni brać przykład?
Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogumił Storch

Urodzony w Makowie Podhalańskim (rocznik 1978) reporter wadowickiego oddziału Gazety Krakowskiej, portalu wadowice.naszemiasto.pl i portalu gazetakrakowska.pl. Nominowany do Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Dziennikarz lokalny. Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla mediów lokalnych za najlepsze publikacje w kategorii Dziennikarstwo Śledcze.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.