Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bogatych trzeba ściągać i pieścić - to wynika z najnowszego rankingu bogactwa samorządów tygodnika „Wspólnota”

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski, archiwum
Jarosław Reszka

Bogatych trzeba ściągać i pieścić - to wynika z najnowszego rankingu bogactwa samorządów tygodnika „Wspólnota”

Jarosław Reszka

Tradycyjnie już zamieszania narobił opublikowany niedawno przez tygodnik „Wspólnota” ranking bogactwa samorządów.

W tym roku zamieszanie było ciut większe niż zwykle, bo to rok wyborczy, chociaż wyniki rankingu wcale nie zaskoczyły.

Kto ten ranking regularnie śledzi, wie, że dziwić nie może przedostatnie miejsce, jakie wśród 18 miast wojewódzkich zajęła Bydgoszcz z dochodem 4186 zł na osobę. Od 2001 r., od kiedy ranking „Wspólnoty” jest prowadzony, Bydgoszcz nie zajęła w nim wyższej pozycji niż 14. W 2009 roku np., ostatnim pełnym roku sprawowania rządów w mieście przez ekipę Konstantego Dombrowicza, było to miejsce identyczne, co teraz, zaś w 2001 r., gdy rządził Roman Jasiakiewicz, byliśmy ostatni. Warto to uzmysłowić tym, którzy na podstawie rankingu chcieliby przekonywać, że to ekipa Bruskiego ciągnie Bydgoszcz w dół.

Z drugiej strony, trudno ranking bogactwa nazwać manipulacją – co nieoficjalnie miał usłyszeć w bydgoskim ratuszu reporter „Expressu”. Metodologia rankingu jest prosta. Sumuje się dochody własne gminy oraz subwencje i dotacje przekazywane samorządom z budżetu państwa (np. na prowadzenie szkół), po czym dzieli się otrzymaną kwotę przez liczbę mieszkańców. „Wspólnota” pozwoliła sobie na jedną tylko poważniejszą ingerencję. Nie bierze pod uwagę dotacji celowych, najczęściej związanych z wydawaniem pieniędzy unijnych, które w jednym roku są, w drugim ich nie ma.

Przeczytaj dalszą część felietonu

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jarosław Reszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.