Białe kitle z czarną listą. Rozgrzeszam część pacjentów, którzy nie stawiają się na umówione wizyty i zabiegi

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Jarosław Reszka

Białe kitle z czarną listą. Rozgrzeszam część pacjentów, którzy nie stawiają się na umówione wizyty i zabiegi

Jarosław Reszka

Polskim potworem z Loch Ness w lipcu był pyton tygrysi. W sierpniu wielkiego pytona przepędziła z serwisów informacyjnych maleńka bakteria New Delhi. W naszym regionie, przywleczona przez bezdomnego do szpitala w Grudziądzu, bakteria w tym roku ponoć zabiła już 10 osób.

W trwożnych wieściach o niej mniej akcentuje się fakt, że z New Delhi polscy lekarze i epidemiolodzy stykają się od czterech lat.

Jakby dla zrównoważenia nastroju, w tym tygodniu nadeszła też krzepiąca wiadomość z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Otóż Kujawsko-Pomorskie jest wśród województw, w których najbardziej wzrosła długość życia. Statystycy porównali dane z 1990 r,. a więc z początku transformacji ustrojowej, z rokiem ubiegłym. Różnice są istotne. Kobieta żyje dziś u nas średnio 81 lat - o 6,5 roku dłużej niż na progu III RP. Mężczyźni dostali od Bozi jeszcze więcej czasu na poprawę. Żyją obecnie średnio 74 lata i jest to 0 ponad 8 lat więcej niż w 1990 r.

Wieść ta każe zastanowić się nad obiegową oceną polskiej służby zdrowia, którą najczęściej maluje się jako krainę absurdu. I tak dochodzimy do drugiego potwora z Loch Ness, który w tym miesiącu wypłynął na powierzchnię. Mam na myśli czarną listę, na którą w Internecie lekarze wpisują tych pacjentów, którzy zostali zapisani na wizyty lub zabiegi, ale nie stawili się na nie i nie powiadomili o tym wcześniej ludzi w białych kitlach. Wyjściowa informacja dotyczyła wprawdzie tylko jednego lekarza z Gliwic, który wpadł na taki pomysł i zaczął go wprowadzać w życie. Po paru dniach jednak w mediach, w kontekście czarnej listy, mówiono już ogólnie o lekarzach, tak jakby pomysł podchwyciła cała ta grupa zawodowa, co jest bzdurą.

Przeczytaj dalszą część felietonu.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.