Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Białe kitle z czarną listą. Rozgrzeszam część pacjentów, którzy nie stawiają się na umówione wizyty i zabiegi

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Jarosław Reszka

Białe kitle z czarną listą. Rozgrzeszam część pacjentów, którzy nie stawiają się na umówione wizyty i zabiegi

Jarosław Reszka

Polskim potworem z Loch Ness w lipcu był pyton tygrysi. W sierpniu wielkiego pytona przepędziła z serwisów informacyjnych maleńka bakteria New Delhi. W naszym regionie, przywleczona przez bezdomnego do szpitala w Grudziądzu, bakteria w tym roku ponoć zabiła już 10 osób.

W trwożnych wieściach o niej mniej akcentuje się fakt, że z New Delhi polscy lekarze i epidemiolodzy stykają się od czterech lat.

Jakby dla zrównoważenia nastroju, w tym tygodniu nadeszła też krzepiąca wiadomość z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Otóż Kujawsko-Pomorskie jest wśród województw, w których najbardziej wzrosła długość życia. Statystycy porównali dane z 1990 r,. a więc z początku transformacji ustrojowej, z rokiem ubiegłym. Różnice są istotne. Kobieta żyje dziś u nas średnio 81 lat - o 6,5 roku dłużej niż na progu III RP. Mężczyźni dostali od Bozi jeszcze więcej czasu na poprawę. Żyją obecnie średnio 74 lata i jest to 0 ponad 8 lat więcej niż w 1990 r.

Wieść ta każe zastanowić się nad obiegową oceną polskiej służby zdrowia, którą najczęściej maluje się jako krainę absurdu. I tak dochodzimy do drugiego potwora z Loch Ness, który w tym miesiącu wypłynął na powierzchnię. Mam na myśli czarną listę, na którą w Internecie lekarze wpisują tych pacjentów, którzy zostali zapisani na wizyty lub zabiegi, ale nie stawili się na nie i nie powiadomili o tym wcześniej ludzi w białych kitlach. Wyjściowa informacja dotyczyła wprawdzie tylko jednego lekarza z Gliwic, który wpadł na taki pomysł i zaczął go wprowadzać w życie. Po paru dniach jednak w mediach, w kontekście czarnej listy, mówiono już ogólnie o lekarzach, tak jakby pomysł podchwyciła cała ta grupa zawodowa, co jest bzdurą.

Przeczytaj dalszą część felietonu.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jarosław Reszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.