Basen "Czwórka" na bydgoskim Błoniu zamknięty do odwołania. Powodem przykry zapach na pływalni

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Pieczyńska

Basen "Czwórka" na bydgoskim Błoniu zamknięty do odwołania. Powodem przykry zapach na pływalni

Małgorzata Pieczyńska

Opary o intensywnych zapachu sprawiły, że basen "Czwórka" na Błoniu został zamknięty. - Do budynku pływalni dostały się w wyniku prac konserwacyjnych sieci deszczowej na ul. Stawowej - twierdzi kierownictwo basenu. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja mówią co innego.

Od 22 sierpnia basen „Czwórka” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 na Błoniu jest nieczynny.

- W efekcie prac konserwacyjnych sieci deszczowej na ul. Stawowej, które prowadzone są na zlecenie MWiK, w budynku pływalni czuć nieprzyjemny zapach - mówi Lucyna Mendel, kierownik pływalni „Czwórka”. - Problem już w minioną środę zgłaszali nam ratownicy pracujący na naszym basenie. Nazajutrz dokuczliwy zapach był już tak intensywny, że czuć go było nie tylko na basenie, ale w całym obiekcie. Z uwagi na bezpieczeństwo osób korzystających z pływalni, zamknęliśmy obiekt aż do odwołania. Wiemy, że do czyszczenia instalacji deszczowej użyto środka o nazwie styren. Przez cały czas pracuje nasza wentylacja wewnętrzna, a dodatkowo w weekend wietrzyliśmy pomieszczenia otwierając drzwi. Gdy w poniedziałek (26 sierpnia) przyszliśmy do pracy, było już lepiej, ale zapach wciąż unosił się w powietrzu, najbardziej na płycie basenu. Już w czwartek o problemie powiadomiliśmy MWiK oraz wykonawcę robót.

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja poprosiły o wyjaśnienia wykonawcę prac.

- W celu rozpoznania sytuacji wykonawca sprawdził, czy na basenie „Czwórka” wyczuwalny jest zapach używanego do renowacji styrenu, a wnioski z przeprowadzonej wizji przesłał do kierownictwa pływalni - mówi Marek Jankowiak, rzecznik MWiK w Bydgoszczy. - Prace renowacyjne kanalizacji deszczowej na ul. Stawowej zakończą się 28 sierpnia, ale nie należy ich łączyć z odorami w okolicy basenu „Czwórka”. Wykonawca poinformował nas, że potencjalną przyczyną odczuwania niedogodnych zapachów na basenie mogą być usterki lub wady w obrębie kanalizacji wewnętrznej, znajdującej się na posesji, gdzie mieści się basen. Za jej stan odpowiada właściciel posesji.

Rzecznik MWiK tłumaczy też, że zewnętrzna sieć kanalizacji deszczowej i instalacja wentylacji basenowej to dwie różne, oddzielne instalacje i jedna z drugą nie ma nic wspólnego.

- Zapachy z sieci kanalizacji deszczowej nie mają prawa przedostawać się do instalacji wewnętrznych w obiektach - mówi Marek Jankowiak. - Przykre odory mogą pojawić się tylko na zewnątrz i na krótko. Natomiast kumulacja zapachów wewnątrz budynku jednoznacznie może sugerować nieprawidłowości w wykonaniu instalacji wewnętrznej. Dlatego też po otrzymaniu sygnału o długotrwale utrzymujących się nieprzyjemnych zapachach na basenie „Czwórka” przy tafli wody i sugestii, że mogą one wynikać z realizacji zleconych przez MWiK prac związanych z renowacją kanału deszczowego na ulicy Stawowej, MWiK niezwłocznie wystąpiliśmy do wykonawcy o wyjaśnienia.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

cyfrowa zniżka -50%

Trwa Festiwal Cyfrowych Zniżek!

55,00 110,00

Do 10 października skorzystaj z aż 50% zniżki na kwartalny dostęp do treści cyfrowych, archiwalnych i aktualnych wydań gazety w wersji PDF.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.