Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krzysztof Błażejewski

90 lat temu zwycięzcą Tour de Pologne został czeladnik masarski z Bydgoszczy

Feliks Więcek - triumfator Fot. Muzeum Sportu i Turystyki Feliks Więcek - triumfator
Krzysztof Błażejewski

4 sierpnia rozpocznie się 75. edycja kolarskiego Wyścigu Dookoła Polski. Dziś Tour de Pologne to uznana europejska marka, jeden z elementów kolarskiej Ligi Mistrzów. Telewizyjne show, rundy w miastach, finisze na ulicach, wspinaczki na tatrzańskich szczytach - to jego marka. Ale kiedyś to był zupełnie inny wyścig. Taki bardzo polski…

Bez wątpienia zainteresowanie kolarstwem w Polsce na szeroką skalę wywołał w latach 40. i 50. ub. stulecia Wyścig Pokoju, w którym „nasi” rywalizowali zacięcie z „Ruskimi” i innymi naszymi sąsiadami, co emocjonowało nawet ludzi na co dzień niemających bladego pojęcia o sporcie.
Tour de Pologne, wyścig, który pokazał Polakom, czym w ogóle jest kolarstwo, pozostawał przez lata w cieniu swojego młodszego brata. Na szczęście jeden z najstarszych cyklicznych wyścigów na świecie przetrwał do dziś. Jest organizowany z niewielkimi przerwami od 90 lat! Archaiczne ściganie na szosach, ale także na drogach brukowanych i zwykłych szutrowych, jazda przez cały niemal dzień po bezdrożach, omdlenia z wysiłku na trasie, pomylenie drogi, noclegi w stodołach i mycie pod uliczną pompą - to wszystko warte jest przypominania. Tym bardziej, że z naszym regionem Bieg Dookoła Polski, bo tak wyścig początkowo nazywano, był bardzo ściśle związany.

Dziewięć godzin na trasie

Pierwszy Bieg Kolarski Dookoła Polski zorganizowano we wrześniu 1928 roku po wielu latach starań, wzorując się na robiącym w Europie furorę Tour de France. Wystartowało w nim 71 kolarzy, a pierwszym zwycięzcą touru i jednocześnie bohaterem polskich szos został… czeladnik masarski z zawodu, Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarskiego. Więcek pochodził z Wielkopolski, kolarstwem zainteresował się podczas służby wojskowej w Brześciu nad Bugiem, a potem osiadł na 7 lat w Bydgoszczy, gdzie odniósł swoje największe sportowe sukcesy. Po II wojnie zamieszkał w Łodzi i nawet próbował swoich sił w wyścigach… na żużlu, choć bez powodzenia.

w dalszej części artykułu:

 • Kiedy odbył się pierwszy wyścig Tour de Pologne i ilu zawodników wzięło w nim udział?
 • Perypetie kolarzy sprzed lat, czyli jak wyglądały kolarskie wyścigi w PRL-u
 • Jakie było miejsce Bydgoszczy i Torunia na mapie kolarskich wyścigów?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.