Krzysztof Błażejewski

7 "cudów" Bydgoszczy. Największym atutem Bydgoszczy jest położenie

Bazylika pw. św. Wincentego à Paulo, wzorowana na rzymskim panteonie, kandyduje do miana jednego z „cudów” Bydgoszczy Fot. Filip Kowalkowski Bazylika pw. św. Wincentego à Paulo, wzorowana na rzymskim panteonie, kandyduje do miana jednego z „cudów” Bydgoszczy
Krzysztof Błażejewski

Oczekujemy na kolejne zgłoszenia przez Czytelników miejsc i obiektów w naszym mieście, które mogłyby kandydować do miana 7 „cudów” Bydgoszczy.

Jak wynika z docierających do nas głosów Czytelników, wybór siedmiu najciekawszych i wyjątkowych miejsc w Bydgoszczy nie jest łatwy, gdyż w naszym mieście znaleźć można wiele obiektów zasługujących na umowne miano „cudu”. Nie chodzi tu wyłącznie o budynki czy miejsca, niektórzy bydgoszczanie spoglądają na wyjątkowość Bydgoszczy szerzej.

Piotr Cyprys, szef stowarzyszenia Metropolia Bydgoska, za największy atut Bydgoszczy uważa jej położenie. - Bydgoszcz jest otoczona ze wszystkich stron lasami, leży nad dwoma rzekami, które służą rekreacji - mówi Cyrpys. - Brda, która przepływa przez jej centrum jest bardzo czysta, w cudowny sposób meandruje, a z okolicznych wzgórz mamy przepiękne widoki. Dzięki swemu położeniu Bydgoszcz jest widoczna nawet z kosmosu, bowiem tak wyraźnie w tym miejscu Wisła zmienia swój bieg z północno-zachodniego na północny. Osobna sprawa to Kanał Bydgoski, jego śluzy to „cud” inżynierii, ale jeszcze ważniejsze jest to, że kanał połączył dwie największe polskie rzeki, że wprowadził Bydgoszcz w sieć dróg o znaczeniu europejskim. Kolejnym „cudem” nazwałbym budynki wzorowane na secesji berlińskiej. Ornamentyka, gzymsy, sztukateria - robią duże wrażenie. Atutem jest też to, że zachowała się w doskonałym stanie.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

 • propozycje "cudów" Bydgoszczy wg Piotra Cyprysa
 • jaki pomnik stał się symbolem naszego miasta
 • propozycje "cudów" Bydgoszczy wg Stefana Pastuszewskiego
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.