Mieszkanka podusteckiej miejscowości twierdzi, że kamera na budynku sąsiadów obserwuje również jej nieruchomość. - Czuję się przez to skrępowana - mówi kobieta
A W najnowszym rankingu miast Słupsk nie jest już maruderem. Znalazł się na 26. miejscu w kraju
- Mówią, że nie ma piekła. A ja je widziałem. W nocy z 25 na 26 maja 1944 - opowiada Mieczysław Kaśków z Jasienia.
Kresowe miasteczko, Syberia, Azja i Afryka... Leszek Jankowski przez całe życie mówił, że wyjechał z raju. Jego rajem były Kopyczyńce, gdzie wszystko się zaczęło. Kres nastąpił gdzieś na afrykańskiej sawannie.
Tadeusz Spirydowicz z Sulęcina wspomina Dzisnę, najdalej na północny wschód wysunięte miasteczko II Rzeczpospolitej. Dzieje tej okolicy mogą stanowić materiał nie jednej, a kilku książek. Chociażby ze względu na Mickiewicza i Apollinaira.
- Niemiec uderzył mamę w twarz, a gdy upadła, zaczął kopać. Ja się przestraszyłem i wybiegłem z domu. Jak wróciłem, mama leżała we krwi i prosiła o wodę - Marian Kubiszyn z Mirostowic Dolnych płacze, choć od tamtych chwil minęło 70 lat.
Jako zawodowy wojskowy zielonogórzanin Fryderyk Cielecki mieszkał w wielu polskich miastach, ale pytany odpowiada, że jest z Tarnopola. A precyzyjniej z Białej pod Tarnopolem.
Duży dom, ogromne gospodarstwo, stada zwierząt, przepiękne sady... - w cudnej okolicy dzieciństwo spędzał Mieczysław Cichewicz. Dziś mieszka w Zielonej Górze, ale chętnie wraca pamięcią do Łopatyna.
Sprawdziliśmy, czy Kowalski ma szansę spotkać się z posłem czy senatorem. I_już wiemy, że np. ze Stefanem Niesiołowskim to nie pogada...
Często mieszkańcy mają wrażenie, że sami nic nie mogą zmienić. Latami walczą o nową drogę, plac zabaw czy skrawek chodnika. Bezskutecznie. A gdyby tak o naszej okolicy decydowała rada osiedla?
Kierownik spuścił głowę: "Marian, to już koniec" - Marian Gładysz wspomina ostatnie dni w obozie pracy w "Mitteldeutsche Motorenwerke" w Taucha bei Leipzig, gdzie trafił jako 16-latek ze Starego Skałatu na Kresach.
- Zostawiliśmy wszystko, proszę pana. Jechał z nami tylko pies Mucek. O, taki bysior kudłaty. Mój rówieśnik... - tak nastoletni Mieczysław Cichewicz wraz z rodziną opuszczał ukochane Kresy.
Dla Marii Kramarczuk z Zielonej Góry, podobnie jak dla większości Kresowian, wrzesień 1939 był początkiem koszmaru. Już latem uczono kobiety, jak chronić domostwa przed skutkami nalotów. I gazem bojowym.
- Nawet wujek, brat ojca, namawiał, aby tato przystąpił do kołchozu, przekonywał, że nie ma innego wyjścia, że trzeba przetrwać... - opowiada zielonogórzanin Aleksander Kościukiewicz. - Ale nie słuchał żadnych argumentów. Mieliśmy za to zapłacić.
W Białkowie wszyscy wiedzą co to jest czuczeło, że w chłodne dni przydaje się hruba, a zanim młodzi powiedzą sobie "tak" są zapoiny, jest drużko, dohowor i wenok. Tak jak i nikt nie dziwi się, że miejscowa drużyna piłkarska nosi miano... Polesie.
Profesor Wiesław Hładkiewicz do pamiętnika dziadka sięga często. Nie tylko, aby poczuć klimat Nowosiółki Koropieckiej na Podolu. Zwykle by lepiej zrozumieć napisane przez dziadka zdanie: Czas szybko przesuwa wskazówki zegara...
Pochodzący z Pomorza 98-letni Kazimierz Piechowski (numer obozowy 918) jest jednym z nielicznych, żyjących, byłych więźniów Auschwitz. 20 czerwca minie 75 lat, jak udało mu się zbiec z tego obozu śmierci wraz z trzema innymi więźniami. Losy pana...
Warto przypomnieć królową Jadwigę w związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą jej kanonizacji przeprowadzonej przez Jana Pawła II na Błoniach 10 czerwca 1997 r.
W trakcie przygotowań do wyborów Miss Ziemi Sądeckiej LOT zaprosił ją na szkolenia do siebie. Wolała zawalczyć o miano stewardessy niż o koronę najpiękniejszej. Teraz będzie podróżować.
„Łowcy głów” poszukują 22 niebezpiecznych przestępców. Numerem jeden na tej liście jest Marian Ozga, zabójca, który przed wymiarem sprawiedliwości ukrywa się już od 16 lat.
Wojciech Nowicki i Damian Czykier z Podlasia startowali w Finlandii
Miasto chce uporządkować plażę. Obiekty na niej będą jednolite i estetyczne.
W Pogoni Szczecin trwa dopinanie kadry na sezon 2017/18 A Kto zyskał na odejściu?
53-latek jest podejrzany o to, że pozbawił życia swoją partnerkę. Stanie przed sądem, jeśli okaże się, że był poczytalny.
Ludzie powinni czuć się w bibliotece jak w domu - mówi Urszula Kopeć-Zaborniak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie, zwyciężczyni plebiscytu Bibliotekarz Roku 2016
Badania w sądach pokazują, że za identyczne wykroczenia wobec prawa przystojni przestępcy otrzymują przeciętnie dwa razy niższe wyroki niż reszta ludzi.
Choroba Niemanna-Picka jest w 100 procentach śmiertelna. Nie da się jej wyleczyć. Objawy może złagodzić jeden lek, który jednocześnie wydłuża życie pacjentów.
Wojna między PiS i tzw. totalną opozycją trwa na różnych frontach, głównie tych poważnych - katastrofa smoleńska i ekshumacje, śmierć na komisariacie, komisja w sprawie reprywatyzacji i postawa prezydent Warszawy, kwestia reformy sądownictwa,...
Ta historia z Holandii jest prawdziwa - okazuje się, że ok. 200 dzieci ma wspólnego ojca. Jedno z nich chce odnaleźć pozostałe. Kamil Bałuk napisał książkę o historii, która bulwersuje świat.
Lalka jest utożsamiana z zabawką dla najmłodszych i na tym właśnie polega problem - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. Dziś rozpoczyna się 2. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy lalek”
Od zakończenia sezonu w Nice 1 lidze nie minęły nawet dwa tygodnie, a w Stali Mielec doszło w tym czasie do prawdziwej rewolucji kadrowej. Z zespołem pożegna się prawdopodobnie aż jedenastu zawodników.
Dziś o godz. 20.45 reprezentacja Polski do lat 21 podejmie w Lublinie Słowację. To pierwszy, grupowy mecz naszych na mistrzostwach Europy. Podczas zgrupowania kadry w Arłamowie, rozmawialiśmy z kapitanem biało-czerwonych Tomaszem Kędziorą.
Dotarliśmy do bulwersującego nagrania ze spotkania dyrekcji Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach z pracownikami.
Plany spółdzielni wywołały kontrowersje.
Nie chcę być złośliwy, ale muszę napisać kilka słów na temat minionego weekendu, co to miał być najbardziej hucznym wydarzeniem letniego sezonu w Sokółce.
Czasem na wsiach mówi się jeszcze „stara panna”, ale dziś w użyciu jest słowo singielka. Rozmowa z dr Agnieszką Chłostą-Sikorską z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.