18-latka zginęła na ścieżce rowerowej po kołami tira. Krośnieńska prokuratura zakończyła śledztwo i sporządziła akt oskarżenia

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Jefimow
Ewa Gorczyca

18-latka zginęła na ścieżce rowerowej po kołami tira. Krośnieńska prokuratura zakończyła śledztwo i sporządziła akt oskarżenia

Ewa Gorczyca

18-letnia Patrycja zginęła pod kołami tira skręcającego w boczną drogę. Prokuratura oskarżyła kierowcę ciężarówki, ale uznała, że także rowerzystka przyczyniła się do wypadku.

Dramat rozegrał się 4 kwietnia, przed godziną 8 rano na ul. Tysiąclecia, w rejonie firmy Krosno Glass. 18-letnia licealistka, mieszkanka pobliskiego osiedla, jechała rowerem w kierunku centrum miasta. Tę trasę przemierzała regularnie, dojeżdżając do szkoły. Poruszała się chodnikiem, na którym wyznaczona jest ścieżka rowerowa.

W tym samym kierunku, ul. Tysiąclecia, jechał 31-latek z powiatu brzozowskiego, kierujący ciężarowym volvo z naczepą. Do zdarzenia doszło, gdy kierowca tira skręcał w prawo, z ul. Tysiąclecia w ulicę boczną prowadzącą do bramy zakładu. Rowerzystka wjechała w ciężarówkę, przejeżdżając przez ulicę, w którą skręcał tir. Na jezdni w tym miejscu są wymalowane pasy przejścia dla pieszych i linie oznaczające przejazd rowerowy.

Kierowca tira nie od razu zorientował się, że coś się stało. Jechał jeszcze przez chwilę w kierunku bramy huty. Rower zaklinował się pod ciężarówką. Ciężkie obrażenia, które odniosła 18-latka, spowodowały jej śmierć na miejscu.

Na ścieżce z pierwszeństwem

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Krośnie. Kluczowym było ustalenie, czy ścieżka rowerowa była właściwie oznakowana, w sposób dający pierwszeństwo rowerzystce przy przejeździe przez jezdnię.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Mimo iż kierowca ciężarówki powinien był ustąpić pierwszeństwa, to prokuratura uznała, że Jakub R. nie ponosi wyłącznej odpowiedzialności za wypadek. Rowerzystka powinna zachować ostrożność: gdyby zauważyła tira, miała możliwość zatrzymania się. "

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.