Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Joanna Bajkiewicz

1655 schodów na Wieżę Eiffla pokonuje w niecałe osiem minut

1655 schodów na Wieżę Eiffla pokonuje w niecałe osiem minut Fot. Archiwum prywatne
Joanna Bajkiewicz

Bieganie po schodach to jego sposób na życie. Pochodzący z Bielska Podlaskiego Piotr Łobodziński, na co dzień lekkoatleta łomżyńskiego klubu sportowego Prefbet Śniadowo, drapacze chmur pokonuje szybciej niż winda. W lipcu tego roku w niespełna dziesięć minut zdobył telewizyjną wieżę Ostankino w Moskwie.

Najwyższy obiekt w Europie mierzy 540 metrów, ale zawodnicy w Moskwie do pokonania mieli tylko 337 metrów nad ziemią. Aby dostać się na taras widokowy musieli przebiec 1700 stopni. Jednak to nie było proste zadanie. Polak przegrał z Niemcem Christianem Riedlowem.

- To był mój 11. bieg w tym roku i pierwsza porażka, choć drugie miejsce to niby nie porażka - śmieje się Piotr Łobodziński.

O wygranej decydowały ułamki sekundy. Niemiec trasę pokonał w 9:51.813, zaś Polak tylko w 0,8 sek. więcej.

- Gdybym wiedział na wcześniejszych piętrach, że przegram ułamkami sekundy, to pewnie bym się zmobilizował, wycisnął z siebie więcej i wygrał ten wyścig - śmieje się lekkoatleta.

Łatwo nie było

Piotr przyznaje, że wbiegnięcie na wieżę Ostankino było trudne.

- Stopnie były bardzo strome, a klatka schodowa po której biegliśmy wąska, ciasna i ciemna. Metalowa konstrukcja nie miała nawet konkretnych pięter czy chociażby okien. Do tego wszystko było nagrzane, bo akurat w Moskwie panowały wysokie temperatury - opowiada Łobodziński.

A dla porównania wskazuje Wieżę Eiffla, którą pokonuje w mniej niż osiem minut.

- Tu mieliśmy tylko sto stopni więcej i prawie dziesięciominutowy bieg. Wysokie stopnie mocno utrudniały, bo nogę trzeba podnieć o 5 cm wyżej - tłumaczy biegacz. I podkreśla, że choć zazwyczaj podczas biegu nogę stawia na co drugim stopniu, tu zdarzało mu się, że na zakrętach zamiast zaczynać od drugiego stopnia, nogę stawiał już na pierwszym.

W Moskwie Łobodziński biegł po raz pierwszy. Podczas biegu wewnątrz metalowej konstrukcji ciężko mu było kontrolować się na trasie.

- Nie było pięter, jedynie czasami cyferki schodów, więc ciężko jest oszacować swoje tempo. Pierwsza połowa była na wyczucie, a druga ile sił zostaje w nogach - mówi.

Z dalszej części artyukułu dowiesz się m. in.

 • Czy w  biegach po schodach obowiązuje fair play?
 • Czy bieganie po schodach jest przyjemne?
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Joanna Bajkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.