1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Czytaj dalej
.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej (1PBOT) im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” powstała w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Od początku funkcjonowania dowódcą brygady jest płk Sławomir Kocanowski - uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych na Akademii Obrony Narodowej.

Patronem 1PBOT jest gen. bryg. Władysław Liniarski ps. „Mścisław” – dowódca Okręgu Białystok ZWZ-AK-AKO - najdłużej w kraju pełniący funkcję komendanta okręgu w strukturach ZWZ-AK.

1PBOT podlegają cztery bataliony lekkiej piechoty zlokalizowane w Białymstoku, Suwałkach, Łomży oraz Hajnówce/Bielsku Podlaskim. Stałym rejonem odpowiedzialności jednostki jest województwo podlaskie.

***

Od września 2018 roku 1PBOT wydziela siły i środki do Systemu Zarządzania Kryzysowego MON, będąc w stałej gotowości do wsparcia mieszkańców województwa w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze niemilitarnym. W trybie alarmowym podlascy Terytorialsi wspierali działania służb mundurowych m.in. podczas ewakuacji osób z rejonu zagrożonego odnalezionym niewybuchem (Łomża, lipiec 2018) i w akcjach poszukiwawczych zaginionych osób (powiat hajnowski, grudzień 2018 oraz powiat siemiatycki, maj 2019).

Żołnierze brygady zorganizowali cztery edycje warsztatów PARASOL (Białystok, Łomża, Suwałki, Bielsk Podlaski), których celem było przygotowanie administracji publicznej oraz służb mundurowych do współpracy z WOT w zakresie zarządzenia kryzysowego.

***

1PBOT bierze udział w największych ćwiczeniach w SZ RP m.in. Anakonda-18, Dragon-19, a także pomniejszych które odbywały się na terenie województwa. W kwietniu 2019r. podczas ćwiczenia Palisada jednym z zadań żołnierzy 1PBOT było wprowadzenie sił głównych 12 Brygady Zmechanizowanej na Podlasie.

***

Od 11 lutego 2019 roku 1PBOT łączy porozumienie o współdziałaniu z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej. Umowa umożliwia prowadzenie wspólnych działań i szkoleń, wymianę kadry instruktorskiej, udostępnienie infrastruktury szkoleniowej oraz wypracowywanie wspólnych procedur reagowania kryzysowego. Z POSG brygada współdziała podczas ćwiczeń Anakonda-18 oraz Dragon-19.

Partnerem zagranicznym podlaskich Terytorialsów są litewskie Ochotnicze Siły Obrony Kraju (KASP).

Na zaproszenie gospodarzy, reprezentacja 12 blp w Suwałkach w kwietniu br. dwukrotnie startowała w zawodach na Litwie. Litewska delegacja odwiedziła Polskę w czerwcu i lipcu, aby zapoznać się z procesem szkolenia podlaskich Terytorialsów.

Żołnierze 1PBOT wspierali Gwardię Narodową stanu Wirginia Zachodnia w zabezpieczeniu medycznym 24 Światowego Zlotu Skautów w USA.

Pod koniec czerwca 2019 roku 1PBOT, jako jedna z pierwszych w kraju brygad OT, rozpoczęła trzeci etap szkolenia.

Obecnie 1PBOT liczy około 2 200 żołnierzy.

CIEKAWOSTKI

Jesteśmy Terytorialsami - szkolimy się i służmy w miejscu, z którego pochodzimy.

Prawie 14 % żołnierzy brygady to kobiety.

Średnia wieku żołnierzy 1PBOT to około 30 lat.

Około 75 % żołnierzy ma wykształcenie średnie i wyższe, a 16 % z tego stanowią studenci.

Kalendarz szkoleń żołnierzy OT – ZNANY JEST Z GÓRY - przewiduje minimum dwa dni w miesiącu na tzw. szkolenie rotacyjne, odbywające się w weekend (2 x 12 godzin). Raz w roku żołnierze uczestniczą w szkoleniu zintegrowanym organizowanym na poligonie, trwającym 14 dni.

Podobny system szkolenia stosowany jest w amerykańskiej Gwardii Narodowej.

KOGO SZUKAMY?

Jeśli chcesz zostać Terytorialsem sprawdź czy:

1. Posiadasz polskie obywatelstwo

2. Jesteś pełnoletni

3. Jesteś zdrowy psychicznie i fizycznie, by pełnić służbę wojskową

4. Jesteś niekarany

5. Nie pełnisz innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadasz przydziału kryzysowego.Jeśli spełniasz powyższe wymagania, Terytorialna Służba Wojskowa jest dla Ciebie.

Złóż wniosek w swojej Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

Więcej informacji: www.terytorialsi.wp.mil.pl

.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.