ZUS wystawia emerytce rachunek na pół miliona. Przez pomyłkę...

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polska Press
Grażyna Ostropolska

ZUS wystawia emerytce rachunek na pół miliona. Przez pomyłkę...

Grażyna Ostropolska

Dopiero po naszej interwencji ZUS przyznał się do błędu, który niemal doprowadził naszą czytelniczkę do zawału serca. Kobieta była w szoku, gdy po 18 latach ubezpieczyciel wezwał ją do zapłacenia zaległych składek za 2001 r.; w sumie około pół miliona złotych wraz z odsetkami.

Takich pomyłek może być więcej. I egzekucji zaległych składek sprzed kilkunastu lat też masa, bo ZUS ma narzędzia, które pozwalają ścigać dłużnika do końca życia, podczas gdy ten wierzy, że chroni go ustawa o pięcioletnim okresie przedawnienia i już po 5 latach niszczy dokumenty.

W 2002 r. przedsiębiorstwo handlowe pani Doroty ogłosiło upadłość, a syndyk przejął całą dokumentację. - To on zaspakajał wierzycieli, a w pierwszej kolejności ZUS, ale ja nie mam żadnych kwitów, by dowieść, że tak właśnie było ani by skutecznie się bronić. Zgodnie z ustawą z 2011 r., okres przedawnienia należności wobec ZUS wynosi 5 lat i przez taki okres przechowuje się dokumenty w archiwach, więc nie mam pojęcia co robić - żali się pani Dorota i prosi nas o interwencję.

Ma 1300 zł emerytury, więc pół miliona złotych, których żąda ZUS, to dla niej astronomiczna suma. Ponad połowę tej kwoty stanowią odsetki 18 lat temu kobieta przeżyła dramat. Miała duży sklep w pawilonie, na którego zakup zaciągnęła kredyt. Dostała też niewielki kredyt obrotowy w bydgoskim banku, który w trudnym dla niej momencie zażądał jego natychmiastowej spłaty. To było kilkanaście tysięcy złotych, ale bank nie poszedł na ugodę, tylko wystąpił z nakazem zapłaty i wysłał do jej sklepu komornika, a ten za grosze zlicytował cały towar. To była głośna sprawa. Pokazywano ją w ogólnopolskich mediach jako przykład samowoli i bezkarności komornika, który słynął z takich egzekucji.

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

  • dlaczego długi pani Doroty nie przedawniły się po pięciu latach?
  • w jaki sposób walczyć z ZUS-em?
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Grażyna Ostropolska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.