Urzędnicy nas rozliczyli. Od 15 lutego startuje usługa "Twój e-PIT"

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

Urzędnicy nas rozliczyli. Od 15 lutego startuje usługa "Twój e-PIT"

Małgorzata Pieczyńska

Dziś (15 lutego) resort finansów uruchamia platformę „Twój e-PIT”. Podatnicy nie muszą już samodzielnie sporządzać zeznań podatkowych. Zrobili to za nas urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej.

W przypadku rozliczeń za 2018 rok zeznania podatkowe będą dostępne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, rozliczających się na formularzu PIT-37 oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) i składają zeznanie na formularzu PIT-38.

- Każdy będzie mógł zdecydować, czy chce skorzystać z zeznania podatkowego sporządzonego przez urzędników, czy też samodzielnie wypełnić formularz i złożyć go w urzędzie skarbowym - mówi Kinga Błaszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Krajowa Administracja Skarbowa wypełniła PIT-y na podstawie informacji od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS organizacji pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci).

- Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy podatników rozliczających się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem i w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - wyjaśnia Kinga Błaszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Sporządzony przez urząd skarbowy PIT będzie można zaakceptować bez zmian i wtedy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Można też nic nie robić, wtedy z upływem terminu składania rocznych zeznań podatkowych, czyli z dniem 30 kwietnia br., PIT przygotowany przez urzędników zostanie automatycznie zaakceptowany, co będzie równoznaczne z rozliczeniem się. Można go też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Podatnik będzie miał też opcję zmodyfikowania zeznania podatkowego, np. w sytuacji, gdy chce przekazać 1% podatku innej niż rok wcześniej organizacji pożytku publicznego lub uzupełnić dane, których KAS nie posiada. Chodzi o kwotę odliczenia np. darowizny na cele krwiodawstwa, wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne czy związane z użytkowaniem Internetu. Co ważne, poprawki należy nanieść do 30 kwietnia.

Jakie korzyści płyną z usługi „Twój e-PIT”? - Podatnicy, którzy złożą zeznanie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty. Maksymalnie nastąpi to w ciągu 45 dni od chwili złożenia zeznania - podkreśla Kinga Błaszczyńska. - W przypadku zeznań złożonych w formie papierowej, termin zwrotu nadpłaty nie ulegnie zmianie. Urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić ją w terminie 90 dni.

Korzyści ma być więcej. - Zyskujemy wygodę, bezpieczeństwo i oszczędzamy czas - mówi Kinga Błaszczyńska. - Mamy gwarancję, że zdążymy się rozliczyć na czas, nie pomylimy się, a w przypadku niedopłaty podatku łatwo wykonamy przelew elektroniczny. By skorzystać z tej usługi, nie musimy też instalować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy przeglądarka i dostęp do Internetu.

W kolejnym roku nowa forma rozliczeń ma być wprowadzona też dla osób prowadzących działalność gospodarczą, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT36L lub PIT-28.

Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanej nowej formy rozliczenia, nadal będą mogli składać zeznanie podatkowe w formie papierowej albo elektronicznej. Choć kolejek w urzędach skarbowych już pewnie nie zobaczymy, to część bydgoszczan jednak zapowiada, że wybierze tradycyjną metodę. - Rozliczę się samodzielnie, bo mam odliczenia na dzieci - mówi pani Jolanta z Fordonu. - U mnie w pracy też wiele osób mówiło, że tak zrobi, bo obawiają się błędów w naliczeniach. To rozwiązanie jest korzystne dla osób, które pracują w jednym zakładzie pracy i nie korzystają z żadnych odliczeń. Ja wolę dopilnować tego osobiście.

Jak skorzystać z usługi "Twój e-PIT"?

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.