Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Urzędnicy nas rozliczyli. Od 15 lutego startuje usługa "Twój e-PIT"

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

Urzędnicy nas rozliczyli. Od 15 lutego startuje usługa "Twój e-PIT"

Małgorzata Pieczyńska

Dziś (15 lutego) resort finansów uruchamia platformę „Twój e-PIT”. Podatnicy nie muszą już samodzielnie sporządzać zeznań podatkowych. Zrobili to za nas urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej.

W przypadku rozliczeń za 2018 rok zeznania podatkowe będą dostępne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, rozliczających się na formularzu PIT-37 oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) i składają zeznanie na formularzu PIT-38.

- Każdy będzie mógł zdecydować, czy chce skorzystać z zeznania podatkowego sporządzonego przez urzędników, czy też samodzielnie wypełnić formularz i złożyć go w urzędzie skarbowym - mówi Kinga Błaszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Krajowa Administracja Skarbowa wypełniła PIT-y na podstawie informacji od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS organizacji pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci).

- Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy podatników rozliczających się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem i w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - wyjaśnia Kinga Błaszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Sporządzony przez urząd skarbowy PIT będzie można zaakceptować bez zmian i wtedy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Można też nic nie robić, wtedy z upływem terminu składania rocznych zeznań podatkowych, czyli z dniem 30 kwietnia br., PIT przygotowany przez urzędników zostanie automatycznie zaakceptowany, co będzie równoznaczne z rozliczeniem się. Można go też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Podatnik będzie miał też opcję zmodyfikowania zeznania podatkowego, np. w sytuacji, gdy chce przekazać 1% podatku innej niż rok wcześniej organizacji pożytku publicznego lub uzupełnić dane, których KAS nie posiada. Chodzi o kwotę odliczenia np. darowizny na cele krwiodawstwa, wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne czy związane z użytkowaniem Internetu. Co ważne, poprawki należy nanieść do 30 kwietnia.

Jakie korzyści płyną z usługi „Twój e-PIT”? - Podatnicy, którzy złożą zeznanie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, otrzymają szybszy zwrot nadpłaty. Maksymalnie nastąpi to w ciągu 45 dni od chwili złożenia zeznania - podkreśla Kinga Błaszczyńska. - W przypadku zeznań złożonych w formie papierowej, termin zwrotu nadpłaty nie ulegnie zmianie. Urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić ją w terminie 90 dni.

Korzyści ma być więcej. - Zyskujemy wygodę, bezpieczeństwo i oszczędzamy czas - mówi Kinga Błaszczyńska. - Mamy gwarancję, że zdążymy się rozliczyć na czas, nie pomylimy się, a w przypadku niedopłaty podatku łatwo wykonamy przelew elektroniczny. By skorzystać z tej usługi, nie musimy też instalować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy przeglądarka i dostęp do Internetu.

W kolejnym roku nowa forma rozliczeń ma być wprowadzona też dla osób prowadzących działalność gospodarczą, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT36L lub PIT-28.

Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanej nowej formy rozliczenia, nadal będą mogli składać zeznanie podatkowe w formie papierowej albo elektronicznej. Choć kolejek w urzędach skarbowych już pewnie nie zobaczymy, to część bydgoszczan jednak zapowiada, że wybierze tradycyjną metodę. - Rozliczę się samodzielnie, bo mam odliczenia na dzieci - mówi pani Jolanta z Fordonu. - U mnie w pracy też wiele osób mówiło, że tak zrobi, bo obawiają się błędów w naliczeniach. To rozwiązanie jest korzystne dla osób, które pracują w jednym zakładzie pracy i nie korzystają z żadnych odliczeń. Ja wolę dopilnować tego osobiście.

Jak skorzystać z usługi "Twój e-PIT"?

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Expressu Bydgoskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Expressu Bydgoskiego
  • codzienne e-wydanie Expressu Bydgoskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Podwójne zaproszenia na koncert 12 Tenorów

Bilety na koncert 12 Tenorów w prezencie z prenumeratą

200,00 378,00

Kup prenumeratę cyfrową na 180 dni, a otrzymasz bilety dla 2 osób na wyjątkowy koncert 12 Tenorów

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.