Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Szpitalne wyrównywanie szans w całym kraju

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch, archiwum
Jarosław Reszka

Szpitalne wyrównywanie szans w całym kraju

Jarosław Reszka

Osiem lat temu o poranku bus wyprzedzał cysternę koło Nowego Miasta nad Pilicą. Nie dowiemy się nigdy, kiedy kierowca busu zauważył, że z mgły przed nim wysuwa się ciężarówka. W zderzeniu zginął bowiem, a wraz z nim 17 robotników, jadących zrywać jabłka. W busie było tylko 6 miejsc siedzących.

Po tej makabrze ruszyła fala kontroli, która miała spowodować, że z polskich dróg znikną trumny na kółkach z ludźmi stłoczonymi niczym śledzie w beczce. Efekt? Jeżdżące trumny wprawdzie całkiem nie zniknęły, lecz od czasu tamtego wypadku kierowcy busów generalnie bardziej liczą się z przepisami.

Spostrzeżenie to dedykuję tym, którzy twierdzą, że kontrole domów zagadek po tragedii w Koszalinie nie mają większego sensu, bo nie zwrócą życia piątce nastolatek. Fakt, nie zwrócą, ale może innym ocalą. Pewnie też dadzą do myślenia organizatorom rozrywek bardziej ryzykownych niż domy zagadek. Na przykład lunaparków, w których pędzi i wiruje kilkudziesięcioletni złom, odkupiony od Niemców czy Czechów.

Makabra w koszalińskim escape roomie odciągnęła też uwagę Polaków od kłopotu, który zdecydowanie bardziej powinien spędzać im sen z powiek. Mam na myśli nowe przepisy, które określają, ile pielęgniarek powinno być zatrudnionych w szpitalach. Kłopot powstał 1 stycznia. Jest więc świeży i wciąż nie do końca rozpoznany. A gdy słucham i czytam wypowiedzi szefów szpitali, to odnoszę wrażenie, że oni jakby wciąż nie wierzą, że to już jest fakt, na który trzeba natychmiast zareagować.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • ile pielęgniarek powinno być zatrudnionych w szpitalach zgodnie z nowymi przepisami
 • czy szpitale w regionie mają wystarczająco duży personel, by zachować tę samą liczbę łóżek
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jarosław Reszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.