Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Smog atakuje Europę, ale Polskę szczególnie mocno

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Marek Weckwerth

Smog atakuje Europę, ale Polskę szczególnie mocno

Marek Weckwerth

Polskę spowija smog i co roku tysiące rodaków umierają na spowodowane nim choroby. Ale z trującym smogiem walczy nie tylko Polska.

Najwyższa Izba Kontroli wraz z Naczelnym Organem Kontroli Holandii (Algemene Rekenkamer) koordynowały pierwszą międzynarodową kontrolę skuteczności działań na rzecz poprawy jakości powietrza w 14 krajach Europy oraz Izraelu. Raport jest już gotowy, a jego wnioski są smutne.

Europejczycy są narażeni na negatywne oddziaływanie tych samych substancji występujących w powietrzu: pyłów zawieszonych (PM10 i PM2,5), benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu (NO2). Niemniej skala zanieczyszczenia powietrza jest zróżnicowana - zdecydowanie najwyższe stężenia PM10 odnotowuje się w Macedonii, a następnie w Bułgarii oraz niestety w Polsce.

Nie ma spójnej polityki ochrony powietrza. Nie określono wskaźników umożliwiających ocenę skuteczności wdrażanych działań naprawczych. Informacje z systemu monitoringu są niewystarczające. Ponad połowa krajów uczestniczących w audycie nie była w stanie ocenić skuteczności i efektywności działań podejmowanych na rzecz ochrony powietrza przez władze publiczne. Natomiast pozostali uczestnicy wskazali, że te działania były w najlepszym razie tylko częściowo skuteczne...

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.