Plebiscyt sportowy. Przedstawiamy Sawina Nowaka, Zuzannę Klett i Piotra Czarneckiego

Czytaj dalej
Fot. nadesłana
Paweł Kaniak

Plebiscyt sportowy. Przedstawiamy Sawina Nowaka, Zuzannę Klett i Piotra Czarneckiego

Paweł Kaniak

Prezentujemy kandydatów w naszym sportowym plebiscycie, w którym głosują Czytelnicy. Dziś kategorie: sportowiec junior (osobno chłopcy i dziewczęta) oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Przedstawiamy Sawina Nowaka z Bydgoszczy, Zuzannę Klett z Maksymilianowa i Piotra Czarneckiego z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

Warto dodać, że dla zwycięzców w kategoriach juniorskich (dla najlepszego chłopca i dla najlepszej dziewczynki w finale wojewódzkim) firma Nitro-Chem, sponsor plebiscytu, ufundowała dodatkowe nagrody - po 1000 zł - oprócz nagród, o których już pisaliśmy.

Sawin Nowak kocha tańczyć

Sawin Nowak ma 12 lat, a od 4. roku życia tańczy. - Większość chłopaków gra w piłkę nożną, ja wybrałem taniec, bo chciałem jakoś się wyróżniać, chciałem spróbować czegoś innego i robić to, co najbardziej mi się spodobało - mówi Sawin, który od września 2016 roku trenuje w Up2Excellence Studio Tańca Bydgoszcz.

Sawin Nowak reprezentuje Up2Excellence Studio Tańca
nadesłana Sawin Nowak reprezentuje Up2Excellence Studio Tańca

Młody bydgoszczanin jest mistrzem Europy IDO 2019 w kategorii solo hip hop juniors, ma na koncie również tytuł mistrza Polski IDO 2019 w kategorii hip hop juniors. Oprócz wspomnianych sukcesów indywidualnych Sawin, wraz z grupą Wolf Junior, jest aktualnym mistrzem Europy IDO 2019 w kategorii hip hop juniors oraz wicemistrzem świata w tej samej kategorii. We wcześniejszych latach również osiągał dobre rezultaty. W 2017 roku został po raz pierwszy mistrzem Europy IDO w kategorii hip hop solo kids, a z grupą Wolf Kids sięgnął po mistrzostwo świata IDO w kategorii hip hop kids.

Wszyscy kandydaci, aktualne wyniki głosowania

- Myślę, że w przyszłości chciałbym mieć „zwykłą” pracę, a jednocześnie nadal tańczyć. Nawet jeśli taniec nie będzie moją główną pracą, to ważne będzie dla mnie, żeby cały czas tańczyć i rozwijać się - przekonuje Sawin.

Zuzanna Klett, speedrower to jej świat

Zuzanna Klett jest zawodniczką ULKS Mustang Żołędowo w dość nietypowym sporcie, a mianowicie speedrowerze. Choć tę dyscyplinę uprawia zaledwie od roku, już może się pochwalić znaczącymi sukcesami. W 2019 roku zdobyła III miejsce w kategorii dziewcząt U16 na mistrzostwach świata. Została też mistrzynią Polski w kategorii kobiet oraz mistrzynią Polski żaków U12.

Sawin Nowak reprezentuje Up2Excellence Studio Tańca
nadesłana Zuzanna Klett trenuje w ULKS Mustang Żołędowo

- Córka zawsze była bardzo wysportowana. Lubi biegać, jeździć na rowerze. Rok temu poszła oglądać chłopców, którzy trenowali na torze w Maksymilianowie. Speedrower to raczej męski sport. Zuzia zapytała trenera, czy mogłaby spróbować swoich sił. Trener się zgodził. Zuzia wsiadła na rower i połknęła bakcyla - mówi Agata Klett, mama Zuzanny.

Piotr Czarnecki od 40 lat pracuje z młodzieżą

Piotr Czarnecki nieprzerwanie od 1983 roku prowadzi w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy zajęcia z koszykówki i pływania. W przeszłości współpracował z Astorią Bydgoszcz, dla której szkolił najmłodsze roczniki. Pracował też jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkołach w Bydgoszczy i Solcu Kujawskim. Rok 2019 jest dla niego wyjątkowy, bo obchodził 60. urodziny i świętuje 40-lecie pracy.

Sawin Nowak reprezentuje Up2Excellence Studio Tańca
nadesłana Piotr Czarnecki pasjonuje się sportem, ale też numizmatyką

- Chcę bardzo mocno podkreślić, że na mój rozwój zawodowy i społeczny ogromny, pozytywny wpływ miało środowisko Pałacu Młodzieży, gdzie przez lata współpracowałem z wieloma wspaniałymi ludźmi, wspominam między innymi mojego wieloletniego kierownika Waldemara Sagana. Z kolei możliwość współpracy z ludźmi, z którymi teraz pracuję to jak wygrana na loterii. To są cudowni ludzie i świetni pedagodzy. Wszystko, co udało mi się osiągnąć zawdzięczam ludziom, z którymi współpracowałem w Pałacu Młodzieży, którzy mi pomagali, od nich uczyłem się i brałem z nich przykład - mówi Piotr Czarnecki.

Pan Piotr przekonuje, że w pracę nauczyciela i wychowawcy trzeba wkładać dużo serca. - Osobie pracującej z młodymi ludźmi musi bardzo zależeć na tym zajęciu. Jeśli tak nie jest, podopieczni od razu to wyczują i też nie będą się angażować. Prawidłowe wychowanie nie polega na wtłaczaniu wiedzy na siłę, tylko na pokazywaniu możliwości. Sami muszą podejmować decyzje, nie mogą czuć się przymuszani do czegokolwiek. A ukazanie im licznych zalet, jakie wynikają z czynnego uprawiania sportu to jeden z największych sukcesów. Dopiero w dalszej kolejności liczy się wysoki poziom wyszkolenia - dodaje nasz rozmówca.

Paweł Kaniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.