Organizacje pożytku publicznego boją się, że dostaną po kieszeni

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Pieczyńska

Organizacje pożytku publicznego boją się, że dostaną po kieszeni

Małgorzata Pieczyńska

Usługa „Twój e-PIT” jeszcze nie weszła w życie, ale bydgoskie organizacje pożytku publicznego już niepokoją się, że niewielu podatnikom będzie się chciało modyfikować swoje zeznanie podatkowe i przez to wpływy z 1% podatku zmaleją.

Zgodnie z zapowiedziami, już 15 lutego resort finansów uruchomi platformę „Twój e-PIT”. Podatnicy nie będą musieli samodzielnie sporządzać zeznań podatkowych. Zrobią to za nich urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej.

- Na razie w przypadku rozliczeń za rok 2018 usługa będzie dostępna dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37, oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji), składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38 - mówi Kinga Błaszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Każdy będzie mógł zdecydować, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego, czy też samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Aby przekazać 1% podatku na inną niż w ubiegłym roku organizację pożytku publicznego, trzeba będzie zrobić korektę do 30 kwietnia. Choć formularz sporządzony przez skarbówkę będzie można zmodyfikować, to bydgoskie organizacje obawiają się, że niewielu się na to zdecyduje.

- Część osób pewnie to zrobi, ale niektórzy sobie odpuszczą - mówi Błażej Baumgart, prezes Budowlanego Klubu Sportowego. - Tymczasem i tak kwoty z 1% są z roku na rok niższe. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 12 tys. zł, czyli o 2 tys. zł mniej niż rok wcześniej. Ludzie chętniej wspierają osoby chore i trudno z taką argumentacją „rywalizować”. Rekordowy był dla nas 2014 r., kiedy to otrzymaliśmy prawie 35 tys. zł. Tych pieniędzy nie planujemy zazwyczaj w budżecie, bo wpływają pod koniec lipca i nigdy nie wiadomo, jak hojni będą podatnicy. Z reguły wykorzystujemy je na dopłaty do obozów sportowych. Oczywiście, to są ważne pieniądze. Środki pozyskujemy z różnych źródeł: ratusza, Urzędu Marszałkowskiego, resortu sportu, własnej działalności gospodarczej czy sponsorów, ale i tak są one za małe w stosunku do potrzeb.

Robert Lubrant, prezes Stowarzyszenia "Bezpieczeństwo Dziecka", też ma wątpliwości. - Na przykład jak to będzie w sytuacji osób, które dotychczas w zeznaniu podatkowym nie wpisywałyby KRS, a chciałyby to zrobić? - pyta. - My też mamy coraz mniejsze wpływy z tytułu 1%. To cenna pomoc, ale ledwo wystarcza nam to na utrzymanie naszej działalności. Czasem udaje się dołożyć część kwoty do realizowanych przez nas programów, w których musimy wykazać się wkładem własnym.

Tymczasem wprowadzenie od 15 lutego usługi „Twój e-PIT”ma sprawić, że szybciej dostaniemy zwrot nadpłaty podatku (maksymalnie w ciągu 45 dni od dnia złożenia deklaracji) i rozliczymy się na czas z fiskusem.

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej wypełnią PIT na podstawie informacji od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS organizacji pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), czy PESEL (np. ulga na dzieci).

- Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczyć będzie podatników rozliczających się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem i w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - informuje Kinga Błaszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Sporządzony przez urząd skarbowy PIT będzie można zmodyfikować, np. chcąc przekazać 1% podatku innej niż rok wcześniej organizacji pożytku publicznego, ale poprawki należy nanieść do 30 kwietnia.

Jeśli będziemy chcieli zrobić korektę, należy wejść od 15 lutego na serwis podatki.gov.pl i wybrać „Twój e-PIT”. Potem użyć profilu zaufanego, a jeśli go nie mamy, wpisać: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z deklaracji za 2017 r., kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018. Następnie sprawdzić swoje dane i zmienić lub wskazać organizację, której chcemy przekazać 1% podatku. Dopiero wtedy należy zaakceptować zmienione zeznanie i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jeśli nie rozliczamy się indywidualnie, podobnie zmieniamy sposób rozliczenia np. na wspólnie z małżonkiem.

W przypadku posiadania przez KAS adresu e-mail lub nr telefonu podatnika otrzyma on wiadomość o gotowym zeznaniu podatkowym. Można je też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie, zweryfikować i zaakceptować lub nic nie robić - wtedy 30 kwietnia br. zeznanie będzie zaakceptowane z automatu.

Dodajmy, że w kolejnym roku nowa forma rozliczeń ma być wprowadzona również dla osób prowadzących działalność gospodarczą, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT36L lub PIT-28.

Warto wiedzieć

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.