Jarosław Reszka

Obszedłem parki w centrum. Sprawdziłem, czy można w nich miło spędzić czas upałów [felieton Jarosława Reszki]

Ogród Botaniczny - jeszcze nie ma tu remontu, ale jest poczucie humoru Fot. Jarosław Reszka Ogród Botaniczny - jeszcze nie ma tu remontu, ale jest poczucie humoru
Jarosław Reszka

Dwa lata temu u progu lata obkolędowałem bydgoskie parki w centrum, by stworzyć subiektywny ranking miejsc, w których najprzyjemniej można przeczekać czas coraz bardziej ekstremalnych upałów. Wtedy najwyższą notę przyznałem parkowi Jana Kochanowskiego i z satysfakcja dziś stwierdzam, że zdania nie zmieniam.

Park pomiędzy Teatrem Polskim i Filharmonia Pomorską trzyma poziom. Przede wszystkim jest jedynym miejscem w śródmieściu, w którym można zrealizować piknikowe plany niczym z obrazu Edouarda Maneta „Śniadanie na trawie”. Tylko tam bowiem można bez obrzydzenia rozłożyć się wśród zieleni, nawet bez kocyka. Umożliwia to nieźle utrzymana trawa – skoszona, czysta, nawet bez pamiątek, które w innych miejscach często pozostawiają po sobie czworonogi. Myślę, że to wynik wzajemnego oddziaływania dwóch sił: sprzątających park i przechadzających się po nim. Ta druga siła, widząc miejsce schludne, sama bardziej troszczy się, by je pozostawić takim, jakie zastała. A więc można skutecznie apelować do ludzi bez grodzenia i straszenia groźnymi ostrzeżeniami na tabliczkach. Jest to też jedyny park z szaletem, czynnym może jednak nieco za krótko, bo do godziny 18.

Przeczytaj dalszą część felietonu...

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Jarosław Reszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.