Nie daj Boże, by Toruń był powiatowy - zaklina marszałek województwa

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Sławomir Bobbe

Nie daj Boże, by Toruń był powiatowy - zaklina marszałek województwa

Sławomir Bobbe

W wywiadzie dla lokalnego portalu marszałek Piotr Całbecki dzieli się ciekawymi planami na przyszłość. Chce nowego muzeum. Gdzie ma powstać? Zaskoczenia nie ma...

W serwisie tylkotorun.pl Piotr Całbecki podzielił się wizją na nadchodzącą kadencję. Oprócz spraw typowo toruńskich - wszak Toruń z przyległościami jest jego okręgiem wyborczym - podzielił się uwagami, które mogą zainteresować Bydgoszcz.

To ważne, żeby utrwalać wojewódzki status Torunia. To się należy Toruniowi ze względów historycznych czy fantastyczną postawę, gdy byliśmy miastem powiatowym.

- Po stomatologii, która ma zostać przeniesiona z ul. św. Jana do szpitala dziecięcego, mogłoby powstać Muzeum Historii Pomorza i Kujaw - zdradził w wywiadzie marszałek. - Warto już teraz digitalizować to, co najważniejsze ze współczesnej historii, bo to umyka - zaznacza Całbecki. - To ważne, żeby utrwalać wojewódzki status Torunia. To się należy Toruniowi ze względów historycznych czy fantastyczną postawę, gdy byliśmy miastem powiatowym. Nie daj Boże, żeby te czasy nie wróciły.

- Nie wiadomo, w jakiej roli wystąpił tu marszałek, marszałka, kandydata na radnego? Wygląda to na „nadprezydenta” (Marszałek w wywiadzie wystąpił ze wszystkich rolach - odpowiedziała Beata Krzemińska, jego rzeczniczka - red.). Jako kandydat na radnego województwa wchodzi w kompetencje samorządu miasta - zauważa Piotr Cyprys, prezes SMB. - Tworzenie takiego muzeum w Toruniu to kreowanie nieistniejącej rzeczywistości. Przecież obecne kujawsko-pomorskie to niemal kopia województwa, które istniało do reformy administracyjnej z lat 70-tych, gdzie Bydgoszcz była jego stolicą.

Czy z Bydgoszczą w ogóle konsultowano pomysł utworzenia takiego muzeum? Nic o tym nie wiadomo.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.