Krzysztof Błażejewski

Najbardziej pamiętne zimy w Bydgoszczy. Mroźna w 1929 roku, śnieżna w 1963, kłopotliwa w 1979 i długotrwała w 1996

Najbardziej pamiętne zimy w Bydgoszczy. Mroźna w 1929 roku, śnieżna w 1963, kłopotliwa w 1979 i długotrwała w 1996
Krzysztof Błażejewski

Obecne mrozy to właściwie fraszka w porównaniu z tym, z jakim chłodem musieli mierzyć się nieraz w ostatnim stuleciu mieszkańcy Bydgoszczy.

Niewiele wiemy o najmroźniejszych zimach w poprzednich stuleciach. Z nielicznych wzmianek, jakie się zachowały, na uwagę zasługuje ta o największych powodzi w dziejach Bydgoszczy i okolic. Miała ona miejsce po bardzo długiej, śnieżnej i mroźnej zimie 1887/88. Miejscowy niemiecki dziejopis zanotował wówczas, że tak ciężkiej zimy nie pamiętali najstarsi bydgoszczanie. Brda zamarzła praktycznie do samego dna. Zima skapitulowała dopiero w połowie marca.

Bezwstydne sukienki

Bez wątpienia w czasach II RP najbardziej dała się we znaki bydgoszczanom zima 1929 roku. Pierwsze mrozy ze wschodu przyszły jeszcze w grudniu. Temperatury sięgające minus 15 stopni w nocy trzymały prawie do końca stycznia. Potem niż z północy przyniósł wielką śnieżycę. Sypało przez kilka dni bez przerwy.

2 lutego 1929 roku „Dziennik Bydgoski” informował: „Po wielkich śniegach nastąpił siarczysty mróz. Wczoraj rano w Bydgoszczy było minus 19 stopni”. Im dłużej trwał mróz, tym trudniej było z ogrzewaniem. Miastu zagroził zupełny brak węgla. W początkach lutego nafta i węgiel osiągnęły w Bydgoszczy trzykrotnie większe ceny niż w grudniu. Większość mieszkańców przestała ogrzewać domy. Pozamarzały wodociągi. Pojawili się natychmiast „specjaliści od noszenia wody” za 80 gr za wiadro. Opustoszały ulice, teatry, kawiarnie. Bezdomni rozpalali ogniska na ulicach, by choć trochę się ogrzać.

Mroźna w 1929 roku, śnieżna w 1963, kłopotliwa w 1979 i długotrwała w 1996 - przeczytaj o zimach, które dały się we znaki bydgoszczanom

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Interesuje się dziejami Pomorza i Kujaw, historią Bydgoszczy i Torunia. Pasjonuje się sportem, szczególnie żużlem, pociągają go dalekie podróże i poznawanie różnych regionów świata, przyrody i kultury.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.