Mieszkanie Plus w Bydgoszczy na razie nie powstanie

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Sławomir Bobbe

Mieszkanie Plus w Bydgoszczy na razie nie powstanie

Sławomir Bobbe

Realizacja rządowego programu tanich mieszkań czynszowych - Mieszkanie Plus (obecnie pod nazwą Mieszkanie dla Rozwoju) w naszym mieście idzie jak po grudzie. Nic nie zapowiada, że w najbliższych latach powstaną jakiekolwiek lokale.

Kilka miesięcy temu okazało się, że mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju (w części niekomercyjnej) nie powstaną przy ulicy Nakielskiej, gdzie swą siedzibę miała wyprowadzająca się z miasta Fabryka Obrabiarek do Drewna. Powstaną tam co prawda projekty mieszkaniowe, ale w wersji komercyjnej, a więc dla potencjalnych odbiorców – droższej.

Czynszówek w Fordonie nie będzie

Wiadomo już również, że nic nie wychodzi na razie ze współpracy PFR Nieruchomości, który odpowiada za realizację programu MdR a Bydgoskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, które zgłosiło akces do programu, proponując teren pod budowę czynszówek w Fordonie.

- BTBS przekazał ofertę do rządowej instytucji zajmującej się budową mieszkań w komercyjnej formule "Mieszkanie Plus". Zgodnie z wytycznymi PFR Nieruchomości S.A. został przygotowana analiza możliwości zabudowy wskazanych przez Miasto gruntów przy ulicy Ostromeckiej - Gryfa Pomorskiego w Bydgoszczy. Z otrzymanych informacji z PFR Nieruchomości wskazane nieruchomości nie są brane pod uwagę pod zabudowę komercyjną, a inna formuła w chwili obecnej nie jest realizowana – wyjaśnia Maciej Frajtag, kierownik działu inwestycji.

Towarzystwo zainteresowane, odpowiedzi od PFR brak

BTBS zapewnia, że jest zainteresowane każdym rodzajem rządowego programu, który umożliwi budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu i dobrej dostępności dla osób chcących mieszkać w Bydgoszczy. O współpracę jednak trudno.

- Wysłaliśmy do PFR Nieruchomości S.A. informację dotyczącą możliwości współpracy na podobnych warunkach jakie są wymagane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Taki model biznesowy pozwoliłby ograniczyć koszty budowy, a tym samym zwiększyć rzeszę osób zainteresowanych zamieszkaniem w tych budynkach. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na przesłaną propozycję budowy mieszkań na wskazanych terenach twierdzi Maciej Frajtag.

Jak działa program Mieszkanie dla Rozwoju?

- Inwestycje powstają w ramach programu mieszkaniowego, który wspiera budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, w tym w najmie instytucjonalnym z dojściem do własności - czytamy na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. - Inwestycje realizujemy na zasadach rynkowych na terenach należących do jednostek samorządu terytorialnego oraz inwestorów prywatnych z udziałem funduszu zarządzanego przez PFR Nieruchomości S.A.

Sławomir Bobbe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.