Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Miasta podcinają ptakom skrzydła. Jak jest w Bydgoszczy?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Katarzyna Bogucka

Miasta podcinają ptakom skrzydła. Jak jest w Bydgoszczy?

Katarzyna Bogucka

O zabójczej szklanej architekturze i o ptakoszczelnych domach rozmawiamy z Moniką Wójcik-Musiał, członkinią zarządu Towarzystwa Przyrodniczego „Kawka”, edukatorką przyrody, ornitologiem z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Bluzka w ptaki, kolczyki - ptaki, dookoła zdjęcia ptaków, pióra...
W dodatku nazywam się Wójcik, a wójcik to przecież ptak: wójcik zielony, świstunka zielona! A propos odzieży i kolczyków, nie jest to mój służbowy strój, a tylko kolejny przejaw silnej pasji, podobnie jak zawartość mojej torby. Mogę nie mieć przy sobie portfela, ale zawsze mam aparat, w razie gdyby jakiś ciekawy gatunek ptaka pojawił się w zasięgu wzroku...

A które ptaki coraz rzadziej pojawiają się w zasięgu wzroku i dlaczego?
Ptaki, różne gatunki, giną masowo z powodu kolizji z samochodami albo ze szklanymi wiatami przystanków. Pasażerowie nie zdają sobie z tych dramatów sprawy, ponieważ przystanki są na bieżąco sprzątane. Tych śmierci jest tak dużo, że powstała w internecie specjalna baza, nazywa się „Szklane pułapki” - Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury. Ornitolodzy zamieszczają w tym rejestrze miejsce wypadku, szczegóły zdarzenia, gatunek ptaka, który zginął bądź ucierpiał...

Na szklanych ekranach akustycznych naklejone są czarne ptaki z rozłożonymi skrzydłami. Te symbole mają zapewne pomóc żywym ptakom zauważyć przeszkodę?
Taka była intencja projektantów, niestety, oznakowanie tego typu jest kompletnie nieskuteczne. Zarówno szklane ekrany, jak i rosnące jak grzyby po deszczu szklane wieżowce powinny być gęsto pokryte poziomymi lub pionowymi paskami, zasłonięte żaluzjami, można też użyć matowego szkła. Ptak na widok gęstych pasków spodziewa się, że ma przed sobą przeszkodę, że tą drogą nie uda mu się przelecieć, dlatego z pewnością zmieni kierunek lotu.

Miasto potrafi żywym ptakom niszczyć życie, choćby rodzinne. Co przeszkadza ptakom w mieście? Czytaj w dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Bogucka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.