Kosma Złotowski: Wiedziałem, że lepiej byłoby dla Bydgoszczy, gdyby miała sejmik samorządowy

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn/Polskapress
Krzysztof Błażejewski

Kosma Złotowski: Wiedziałem, że lepiej byłoby dla Bydgoszczy, gdyby miała sejmik samorządowy

Krzysztof Błażejewski

Dwie dekady temu powstało obecne województwo kujawsko-pomorskie. O jego trudnych początkach, skomplikowanych narodzinach i spojrzeniu na jego kształt z dzisiejszej perspektywy z europosłem Kosmą Złotowskim, ówczesnym parlamentarzystą Porozumienia Centrum rozmawia Krzysztof Błażejewski.

Panie pośle, idea wielkiej reformy administracyjnego podziału kraju pojawiła się w programie wyborczym w 1997 roku Akcji Wyborczej „Solidarność”. Po jej zwycięstwie rozpoczęło się wdrażanie czterech reform, w tym właśnie samorządowo-administracyjnej. W pierwszych planach nie było na nowej mapie kraju miejsca dla województwa kujawsko-pomorskiego. Czy groźba utraty własnego regionu przez Bydgoszcz była rzeczywiście realna?

Jak najbardziej tak. O ile pamiętam, chodziło o stworzenie dużych, silnych regionów, pierwotnie mówiono nawet o 6, potem o 12. Rzecz jasna, w tym układzie nie mogło być miejsca dla Kujawsko-Pomorskiego. Na to my, bydgoszczanie, nie mogliśmy przystać. Byliśmy od początku zdania, że powinien zostać odtworzony mniej więcej stary, powojenny układ z województwem bydgoskim. Strata przez Bydgoszcz statusu stolicy województwa nie wchodziła w grę, a przecież sugerowano różne rozwiązania i kreślono różne mapy Polski bez naszego regionu. Problemem była też postawa polityków z Torunia, którzy opowiadali się przeciwko naszej stołeczności.

Przeczytaj dalszy ciąg artykułu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.