Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Zillmann: Zanim sport wypełnił moje życie, w oczach wielu ludzi byłam skreślona [WYWIAD]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Dorota Witt

Katarzyna Zillmann: Zanim sport wypełnił moje życie, w oczach wielu ludzi byłam skreślona [WYWIAD]

Dorota Witt

- Byle co mnie nie złamie. Nie poddam się przy pierwszym niepowodzeniu. Wiem, jak wygląda prawdziwe życie, jak może być skomplikowane, dlatego nie przejmuję się błahostkami i lepiej znoszę porażki - mówi Katarzyna Zillmann, mistrzyni świata i Europy w wioślarstwie

W sierpniu złoto na mistrzostwach Europy, we wrześniu złoto na mistrzostwach świata. Osada, w której Pani wiosłuje, jedzie na igrzyska do Tokio po złoto, dla kibiców to jasne. Ta presja ciąży?

Na pewno trudniej jest pracować, kiedy wszyscy widzą w nas faworytki, kiedy oczekiwania rosną i przybywa ludzi, których zły wynik rozczaruje. Łatwiej jest, gdy może nie wszyscy od początku wierzą w twoje zwycięstwo, ale za to możesz spokojnie trenować i wystąpić na zawodach w roli czarnego konia. Przyzwyczajamy się jednak do roli pewnych kandydatek do medalu. Niestety i na szczęście. Od paru już lat jeżdżę na zawody, najpierw młodzieżowe, teraz seniorskie, właśnie jako jedna z najlepszych. Taki stres jest wpisany w zawodowy sport i mobilizuje. Moim największym marzeniem jest zdobycie medalu na igrzyskach olimpijskich. Jest szansa, że się spełni.

Dlaczego wybrała Pani właśnie wioślarstwo?

Przypadek. I ludzie, którzy, może przypadkiem, stawali na mojej drodze. Pierwsza była wuefistka, Irena Stachera, jeszcze w podstawówce. Zauważyła, że mam dryg do sportów i zaczęła posyłać mnie na coraz poważniejsze zawody. Wszyscy się dziwili: „Ta Kaśka przecież wzięła się znikąd i nagle zaczęła wygrywać seriami?!”. Mój bratanek trenował wioślarstwo. Pewnego razu zabrał mnie na trening. Kiedy poznałam trenera, Tomasza Lisewskiego, w zasadzie nie było już odwrotu: miesiącami za mną gonił, namawiając, żebym trenowała. Wtedy zaczęłam zajmować się tym sportem na poważnie, brałam udział w młodzieżowych zawodach. Na sukcesy nie musiałam długo czekać, co dawało energię na kolejne starty. To był przełom - i w karierze, i w życiu.

Sport zmienił Pani życie?

Zbudował je takim, jakim jest dziś. Moje dzieciństwo i czas dorastania nie były różowe. Moja rodzina miała problemy finansowe, chociaż mama bardzo się starała, by wyprowadzić nas na prostą. Do 17. urodzin nie miałam swojego kąta w domu, nie mówiąc już o własnym pokoju. Był moment, kiedy w jednym pokoju musiała zmieścić się cała niemała rodzina. Nie było w moim życiu przestrzeni na realizowanie pasji, czasem nawet na pójście do szkoły i przygotowanie się do lekcji jej brakowało. Nie miałam wszystkiego, co bez proszenia dostaje młody sportowiec wspierany przez rodzinę. Kiedy dziś o tym myślę, widzę, że ostatecznie wyszło mi to na dobre. Ukształtowało charakter. Byle co mnie nie złamie. Nie poddam się przy pierwszym niepowodzeniu. Wiem, jak wygląda prawdziwe życie, jak może być skomplikowane, dlatego nie przejmuje się błahostkami i lepiej znoszę sportowe porażki.

Zwycięża Pani z przekory, by udowodnić sobie i światu, że Panią na to stać?

Chyba trochę tak jest. Na pewno sport dał mi pewność siebie, wiarę we własne możliwości i w to, że mogę mieć oparcie w innych. Miłość do sportowej rywalizacji była we mnie od zawsze, mam to chyba we krwi. Pamiętam, z jakim zapałem podchodziłam do dziecięcych zabaw na podwórku: całą bandą stawaliśmy w szranki, biegaliśmy dookoła bloku, kto pierwszy. Sam talent to za mało, trzeba o niego zadbać. A do tego potrzebne jest samozaparcie. Bardzo pomógł mi najpierw trener Lisewski, potem trener kadry, Jakub Urban. Chociaż wiem dobrze, że nie jestem łatwą zawodniczką. Bywam niesubordynowana. Ale obaj znaleźli na mnie sposób, zadziałało.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.