Czy Toruń właśnie kładzie łapę na hollywoodzkiej gwieździe Poli Negri?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Sławomir Bobbe

Czy Toruń właśnie kładzie łapę na hollywoodzkiej gwieździe Poli Negri?

Sławomir Bobbe

Jedna z najbardziej znanych przedwojennych aktorek filmowych i tancerek, Helena Grossówna miała swój dom rodzinny w Toruniu przy ulicy PCK 30. Ten posłuży wkrótce do powstania domu aktora. W Bydgoszczy niewiele osób by to obchodziło, gdyby nie fakt, że w nowym obiekcie swoje miejsce znajdzie również... Pola Negri, a właściwie - pamięć o niej.

Zobacz wideo: Odsłonięcie Bydgoskich Autografów 2021

Dom Grossówny w Toruniu miał być zburzony. Jeden z deweloperów w regionie kupił sąsiednią działkę, a teren po wyburzonym domu aktorki miał stać się parkingiem. Do realizacji tego celu zabrakło dosłownie kilku godzin. Aby do tego nie dopuścić, toruński oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami rozpoczął procedurę wpisywania budynku do rejestru zabytków, na miejscu interweniował konserwator i policja. Ale i to byłoby za mało, gdyby pomocnej ręki nie wyciągnął marszałek województwa Piotr Całbecki, który zadeklarował, że przejmie budynek. Nie uda się go ocalić w miejscu, w którym się znajduje, ale jego konstrukcja - tzw. pruski mur, ma pozwolić na jego rozbiórkę i rekonstrukcję w innym miejscu - ma zająć się tym Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

- Mamy taki pomysł, by utworzyć tam dom aktora - zdradził na antenie Radia "Gra". - Miałby charakter otwarty, oczywiście upamiętniłby Grossównę, może jeszcze Polę Negri, przecież to są wybitne aktorki z okresu międzywojennego, rozsławiające nas na całym świecie. I dla jednej i dla drugiej postaci znalazłoby się miejsce. Sadzę, że oprócz takiego zaplecza noclegowego dla Teatru im. Horzycy czy Teatru Impresaryjnego, powinna się tam znaleźć mała scena dla mniejszych form. Wiem, że aktorzy marzą o takim miejscu, w którym mogliby grać w miejscu oddalonym od tej wielkiej sceny macierzystej.

Pola Negri - co ją łączyło z Bydgoszczą?

O ile uratowanie domu Grossówny przeszłoby bez większego echa nad Brdą to już sięganie po Polę Negri nie wszystkim się podoba. Tak się bowiem składa, że Pola Negri (a właściwie Apolonia Chalupec), niekwestionowana królowa Hollywood z czasów kina niemego, choć urodziła się w Lipnie, kojarzona jest raczej z Bydgoszczą.

- W 2012 roku na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego, którą Pola Negri kupiła w latach 20-tych dla swojej matki, odsłonięta została pamiątkowa tablica. Odsłonięcia dokonała Natasza Urbańska, odtwarzająca postać Negri w musicalu „Polita”. Miasto współfinansowało musical. W tej chwili nie ma w mieście inicjatyw kulturalnych związanych z Polą Negri – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Czy Toruń właśnie "kładzie łapę" na Poli Negri i "zagospodaruje" legendę po aktorce dla własnych korzyści? W Bydgoszczy pamięta się o tym, że inna bydgoska twarz - Marian Rejewski, został niejako "przejęty" przez Poznań, w którym jeszcze w tym roku ma zostać otwarte Muzeum Enigmy poświęcone trzem polskim kryptologom i samej maszynie szyfrującej. Podobny pomysł okazał się nie do zrealizowania w naszym mieście.

Pola Negri i Helena Grossówna - znajome aktorki

Pewne jest, że aktorki znały się bardzo dobrze. Pierwszy mąż Heleny Grossówny był zarządcą podparyskich dóbr Poli Negri. Dzięki temu Helena Grossówna mogła skończyć szkołę baletu w Paryżu. Pola Negri, po powrocie do USA, nie zapomniała o Helenie Grossównie - zaprosiła ją do Hollywood, aktorka miała już wykupione bilety na transatlantyk, wypływać miała na jesieni 1939 roku, niestety wojna brutalnie zakończyła aktorskie plany.

W 2019 ukazał się komiks pt. „Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei” - scenariusz napisał bydgoski twórca Maciej Jasiński. Z inicjatywy samorządu wydany zostanie również komiks o Poli Negri.

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.