Małgorzata Pieczyńska

Bezcenny skarb odkryto w bydgoskim elektroniku. To taśma filmowa sprzed pół wieku dokumentująca budowę i pierwsze lata istnienia szkoły

Bydgoski elektronik prosi, aby osoby, które rozpoznają się na archiwalnym filmie sprzed 50 lat, zgłaszały się do sekretariatu szkoły. Fot. Kadr z filmu/Technikum Elektroniczne Bydgoski elektronik prosi, aby osoby, które rozpoznają się na archiwalnym filmie sprzed 50 lat, zgłaszały się do sekretariatu szkoły.
Małgorzata Pieczyńska

Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy świętuje wkrótce 50. urodziny. Szkoła odnalazła taśmę filmową sprzed pół wieku i szuka pierwszych swoich uczniów.

- Na 16-milimetrową taśmę filmową natrafiliśmy 10 lat temu, gdy likwidowaliśmy pracownię przysposobienia obronnego. Była w metalowym pudełku w kartonie - mówi Roman Wojciechowski, dyrektor Technikum Elektronicznego i zarazem absolwent tej szkoły (rocznik 1972). - W związku z jubileuszem 50-lecia szkoły, oddaliśmy ją do digitalizacji i mając już wersję cyfrową zaczęliśmy analizować klatkę po klatce.

Na filmie uwieczniono budowę i trzy wydarzenia z życia szkoły: wmurowanie aktu erekcyjnego, uroczystość otwarcia szkoły w 1968 r. i przekazanie klucza pierwszemu dyrektorowi Józefowi Jaruszewskiemu. Trzecia sekwencja to akademia szkolna z 1969 r. w sali gimnastycznej z udziałem uczniów i żołnierzy - reprezentantów wszystkich państw Układu Warszawskiego.

- Dzięki tej taśmie ustaliśmy, że wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce w rogu ściany zewnętrznej od strony ul. Karłowicza - mówi Roman Wojciechowski. - 10 lipca br. młotem udarowym zaczęliśmy tam kłuć. Pomyliliśmy się o jakieś 8 cm, ale natrafiliśmy na beton. To była wskazówka, że szukamy w dobrym miejscu. I trafiliśmy na oryginał aktu erekcyjnego z 24 stycznia 1967 r. Zachował się w idealnym stanie, tak jak podpisy pod nim wykonane zielonym atramentem. Ten moment też uwieczniliśmy na filmie. Miksy z obu filmów pokażemy 20 października br. podczas jubileuszu 50-lecia szkoły w Filharmonii Pomorskiej.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

 • gdzie można obejrzeć film sprzed 50 lat
 • w jaki sposób budowano szkołę
 • gdzie mogą się zgłaszać osoby, które odszukają się na nagraniu
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.