Mikołaj Romanowski

Dodatkowe zajęcia w Bydgoszczy. Gdzie zapisać dziecko?

W Pałacu Młodzieży artystyczne pasje rozwijać można od najmłodszych lat, uczestnicząc w rozmaitych zajęciach Fot. Filip Kowalkowski W Pałacu Młodzieży artystyczne pasje rozwijać można od najmłodszych lat, uczestnicząc w rozmaitych zajęciach
Mikołaj Romanowski

Bydgoskie placówki oświatowe prowadzą zapisy na zajęcia pozalekcyjne. Oferta jest bogata i każdy uczeń z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje talenty, uczestnicząc w pozalekcyjnych zajęciach dodatkowych, które realizowane są przez miejskie domy kultury i fundacje. Rekrutacja trwać będzie do 9 września, a w tych placówkach, które nie prowadzą badań uzdolnień kierunkowych, zapisywać się można do 13 września.

Listy osób przyjętych ogłoszone zostaną 14 września. Dobra wiadomość to ta, że nie trzeba już stać w długich kolejkach - wystarczy pobrać ze strony internetowej wniosek, wypełnić go i przesłać do organizatora. W miejskich placówkach zajęcia są nieodpłatne, ale rodzice mogą je wspierać, wpłacając pieniądze na rzecz rad rodziców.

Radiowiec czy programista?

Większość placówek stawia na te zajęcia, które od lat cieszą się największą popularnością, co wcale nie znaczy, że nic się nie zmienia.

Tak jest m.in. w Pałacu Młodzieży, gdzie prowadzonych jest ponad 120 różnych form aktywności dla maluchów, uczniów, a nawet studentów! - W programie zajęć nauczycieli każdego roku pojawia się coś nowego, atrakcyjnego dla dzieci i młodzieży - mówi Dominika Kosińska z Pałacu Młodzieży. Tu działają 4 działy dydaktyczne (sportu i rekreacji, edukacyjny, sztuki oraz artystyczny), które oferują przeróżne zajęcia ponad 4 tysiącom uczestników! W ofercie znajdziemy m.in. młodzieżowe Radio OMG (nadające w internecie od poniedziałku do soboty, 4 godziny dziennie), modelarstwo lotnicze dla początkujących (od 10 do 16 lat), pływanie i ratownictwo wodne dla młodzieży (od 14 lat), nurkowanie rekreacyjne (od 12 lat), zajęcia komputerowe - od tworzenia aplikacji Windows i baz danych SQL (od 13 lat), do zajęć programowania w wizualnym języku Scratch (od 9 lat), a nawet treningi asertywności. Pałac Młodzieży jest swoistą kuźnią talentów muzycznych i tanecznych. Na zajęciach rytmicznych uczyć się mogą już trzylatki, tu działa kilka zespołów tanecznych, wokalnych oraz grupa operowa i prowadzone są lekcje nauki na instrumentach muzycznych.

Street dancing albo bilard

Talenty rozwijać mogą również podopieczni śródmiejskiego MDK nr 4.

- Prowadzimy 48 różnych form aktywności dla ponad 1,5 tysiąca dzieci - mówi Bogna Różyczka, wicedyrektor placówki. - Co ważne, każdy uczestniczy w tych zajęciach, na które się zapisze. Nie prowadzimy bowiem badań uzdolnień kierunkowych. Największą popularnością cieszą się zajęcia street dancing z elementami hip-hopu. Bardzo aktywny jest u nas klub przedszkolaka. Starsi uczniowie z kolei chętnie uczestniczą w zajęciach teatralnych, plastycznych czy komputerowych, w trakcie których mogą m.in. uczyć się projektowania stron internetowych - mówi Bogna Różyczka. W „czwórce” można także uczyć się gry w bilard, tenisa stołowego, rozwijać pasje fotograficzne czy szachowe oraz dyskutować i wymieniać się japońskimi komiksami.

Co ważne, każdy uczestniczy w tych zajęciach, na które się zapisze. Nie prowadzimy bowiem badań uzdolnień kierunkowych.

Szeroki wachlarz zajęć oferuje również MDK nr 5 w Fordonie. - Prowadzimy 97 grup dla uczniów w różnym wieku - mówi Jolanta Wawrzonkowska, dyrektor „piątki”. - Każda grupa liczy 15 osób. Nasza oferta jest bogata, ale kilka zajęć cieszy się szczególnym uznaniem. To m.in. warsztaty plastyczne, w trakcie których dzieci uczą się tworzyć z plasteliny i gliny, zajęcia teatralne i muzyczne - uczymy gry na keyboardzie i na gitarze klasycznej. W pracowni komputerowej dzieci w różnym wieku uczą się programować, tworzyć grafikę i animacje komputerowe oraz budują internetowe strony. W MDK nr 5 talenty rozwijać mogą tancerze i sportowcy. „Piątka” słynie z sukcesów tancerzy hip-hopu oraz szermierzy. Nowością w ofercie placówki są zajęcia taekwondo.

Ukulele albo gwiazdy

Na zajęcia pozalekcyjne zaprasza też Fundacja Wiatrak. - Naszym hitem są zajęcia na basenie - mówi Natalia Smogulecka. - Niestety, miejsca dla dzieci już są zarezerwowane, ale czekamy na zgłoszenia od dorosłych. W „Wiatraku” bowiem coś dla siebie znajdą także osoby, które dawno zakończyły szkolną edukację. Fundacja prowadzi m.in. gimnastykę dla osób w wieku 50+. A co jeszcze dla młodszych? - Akrobatyka, taniec nowoczesny hip-hop, nauka gry na instrumentach: gitarze, ukulele, perkusji, fortepianie i wielu innych - wylicza Natalia Smogulecka. - Ponadto zajęcia wokalne, zumba dla najmłodszych i tych nieco starszych, kursy rysunku, rękodzieło, angielski, warsztaty astronomiczne. Ceny uzależnione są od zajęć, a rodziny wielodzietne mogą liczyć na zniżki.

Mikołaj Romanowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.